0

Karaborsacılık, vurgunculuk ve stokçuluk icrasında kimi Osmanlı esnafı önde gelirdi. Muhtekir adı verilen bu vurgunculukta özellikle Yeniçeriler çoğu hal ve ticari merkezleri tekellerinde topladıktan sonra ocağın da verdiği güçle önde olabiliyorlardı. Yine de bazen ahalinin pahalı fiyattan mala ulaşmaması için bu muhtekirler yeniçeriler de olsa cezalandırılıyorlardı. Bu ceza bu belgede olduğu gibi çoğunlukla kalebent edilmekti.

Buyruldu Muhtekir Yeniçeri – Talha Hızal Arşivi

24 Eylül 1767 tarihli bu buyruldu metnine göre Bahçekapı ve diğer kapılarda iskelelere gelen kayıklardaki odunları Kara Reis adında biri namına getirme parası ile alan muhtekirler bu odunları bir yere stoklayarak ihtiyaç halinde yüksek fiyattan piyasaya sürüyorlarmış. Bu muhtekirlerin yakalanması durumunda odun fiyatının otuz paraya belki daha da düşük fiyata düşeceği düşünüldüğünden açık veya gizli vurgunculuk yapan esnafın yakalanması emredilmiş. Bu emre binaen çeşitli yeniçeri bölüklerine mensup 18 esnaf yakalanarak Ağa Kapısında (yeniçeri oldukları için) hapsedildiği ve ibret-i alem olmaları için kalebent cezasına çarptırılması talep edilmiş.

Bu maruzata verilen buyrulduda bu 18 esnafın gerekli cezayı alarak ibret-i alem olmaları için 9’unun Seddülbahir diğer 9’unun da Kilitbahir kalelerine sürümesi ve bu sürgün işinin ocak subayları aracılığı ile yapılması kararı alınmış.

Metni okuduğum video için bkz:

Talha Hızal
1990 senesinde Tarsus’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Malatya ve Aydın’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümünü 2013 senesinde bitirdi. 2014-2015 senelerinde Harp Akademisi Komutanlığı Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Harp Tarihi ve Strateji bölümünden özel öğrenci statüsünde yüksek lisans dersleri aldı. 2015 senesinde başladığı yüksek lisans eğitimini 2018 senesinde Prof. Dr. Hasip Saygılı danışmanlığında hazırladığı “Menteşe (Muğla) Sancağında Eşkıyalık (1914-1918)” adlı tezle tamamladı. 2013 senesinden itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Enstitü İstanbul İSMEK bünyesinde Osmanlı Türkçesi Öğretmeni olarak çalışmaktadır. Osmanlı Diplomatikası, İstanbul şehir tarihi ve kültürü, Cihan harbinde eşkıyalık ve casusluk, harp tarihi, asayiş tarihi gibi konular hakkında araştırmaları mevcuttur. Halen ismini taşıyan YouTube kanalında farklı dönemlere ait Osmanlı Arşiv Belgeleri okumaları ve yorumlamaları yapmaktadır.

II. Mahmud Suudi Kralın büyük dedesini neden idam etti?

Önceki yazı

Fransa’nın Osmanlı Cezayir’ini işgal bahanesi

Sonraki yazı

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Bir yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla yazı Belgelerle Tarih Okuması