Yükleniyor...

Yazı Hakkında

Yazı Kategorileri
Yayınlanma Tarihi 25 Mayıs 2015 - 04:44
Son Düzenlenme Tarihi 03 Ocak 2019 - 21:52
Altın Elbiseli Adam

Altın Elbiseli Adam

"Altın Elbiseli Adam" yalnız Türk tarihi ve kültürü açısından değil, insanlık tarihi açısından çok önemli bir eserdir, insanlık tarihini yeniden yazdıracak kadar önemli bir eserdir. İnsanlık tarihi açısından, Issık (Esik) Kurgan’dan çıkarılan altın ve gümüş buluntular, 20. Yüzyılın başlarında bulunan Mısır firavunu Tutankamon’un mezarından çıkarılanlar kadar değerlidir. Esik Kurgan’dan çıkarılan buluntular arasındaki gümüş çanak (ya da sapsız kaşık) üzerindeki yazı, MÖ. 5. Yüzyılda, Heredot’un İskit, İranlıların Saka dedikleri eski Türk boylarında yazının oldukça gelişmiş olduğunu ortaya koymaktadır.

AltınElblseliAdam2

Altın Elbiseli Adam'ın elbisesi ve onunla birlikte gömülen altın ve gümüş eşyaları, 1969 yılında Kazakistan'ın Almatı ilinin yakınında Issık Göl'ün yakınındaki Issık Kasabası'nda bulundu. Bu nedenle "Altın Elbiseli Adam"ın bulunduğu kurgana Issık (Esik) Kurgan denilmiştir. "Altın Elbiseli Adam"ın kurganından çıkarılan ve üzerinde Ön-Türk alfabesi ile yazılmış bir yazı bulunan çanak, hem bu eserlerin bir Türk sanatı olduğunu göstermiş hem de Türk yazılı tarihini çok daha eski tarihlere götürmüştür
Yapılan incelemeler sonucunda kurgandan çıkan eserler ve üzerinde Göktürk alfabesi ile yazılmış,

essik_kurgan_0

“Khan Uya üç otuzı (da) yok boldı. Utugsi tozıltı” (Tigin, 23’ünde öldü. Esik halkının başı sağ olsun) yazısı bulunan gümüş çanak MÖ. 5.-4. yüzyıllara tarihlenmiştir. Orhun Abidelerinden bin yıl öncesine tarihlenen bu buluş karşısında tarihçiler sessiz kalmayı tercih etmişlerdir.

+1 Beğeni ziyaretçilerin beğenme sayısı

Tüm Zamanlar

Tüm zamanlar görüntülenme
+85
İstatistikler 2019 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştır.