Görsel Tarihİkinci Dünya SavaşıYazarlar

Hitler’in sansürlü görüntüleri

0

Adolf Hitler’in hiç kimsenin görmesini istemediği, hatta utanç verici bularak, imha edilmesi için emir verdiği bazı gizli görüntüleri bulunuyor.

Hitler fotoğraflarını, yayınlanmadan önce dikkatlice gözden geçiriyor, ciddiyetsiz veya hazırlıksız bulunduğu anların, O’na hayranlık duyan halka gösterilmesini engelliyordu.[1]

20. yüzyılın en güçlü ve nüfuzlu diktatörlerinden biri olarak kabul edilen Hitler’i, Alman Ulusunun önderi olarak, sert karakterli bir liderden farklı gösterebilecek her türlü fotoğraf veya film yasaktı.

Günümüz politikacılarının, Hitler kadar kontrolü elinde tutabilme şansı bulamadıklarını söylemek zorundayız.

Adolf Hitler’in bizzat kendisi tarafından komik ve hatta düpedüz utanç verici olarak tanımlanan bu fotoğraf ve filmlerin birçoğu, ancak kendisinin 1945’te ölümünden sonra yayınlandı.

Tahmin edebileceğiniz üzere bu görüntüler, Onu kamuoyu önünde korumaya çalıştığı kişiliğinden oldukça farklı bir açıdan göstermekte.

Geleneksel kıyafetler içerisinde, dizlerine kadar örme bir çorap ve bir şort giyerek partisine katılımını artırmaya çalışan Hitler’in 1920’lerde çekilen bu fotoğrafları, ilk zamanlarda kartpostal olarak kullanılmıştı.

Aslında Almanya’nın Bavyera eyaleti kökenli olup, Orta Avrupa’da 1930’lara kadar çok yaygın olarak giyilen Lederhosen, deriden yapılmış bir pantolondur.

Bir kısmı karlar üzerinde çekilmiş olan bu fotoğraf dizisinin, onu Almanya’nın en büyük siyasi partisinin liderinden çok, henüz yetişkinliğe erişmiş bir izci lideri gibi gösterdiği konusunda, öyle sanıyorum ki, hepiniz benimle hemfikirdir.

Hitler, daha sonradan onur kırıcı olarak tanımladığı bu fotoğrafların yayınlamasını istememişti.[2]

Ağzındaki pek çok dişin eksik olması nedeniyle, bir kısmı altın kaplama olan takma dişleri, onun kamera karşısında pek gülmeyişinin bir başka sebebi olmalı.

30 Nisan 1945 tarihinde Hitler ve eşi Eva Braun’un ölmemiş olduğunu ve Arjantin’e kaçarak hayatını burada devam ettirdiklerini ileri süren bir komplo teorisinin ortalıkta dolaşmasına rağmen, Hitler’in yakılan bedeninden geriye kalmış biyolojik parçadan birisi olan dişleri üzerinde 2018’de yapılan araştırma sonucuna göre, siyanür hapı alıp intihar ederek ölmüş olduğu ispatlanmıştı.[3]

Yine de, sahip olduğu takma dişler, onun kadınlar tarafından taciz derecesinde, ilgiye uğramasına engel oluşturmuyordu.

1936 Olimpiyatları’nda imzalı bir fotoğraf alabilmek için Führer’in yakın korumalarını geçmeyi başaran bu Amerikalı bayanın, Adolf’un suratına büyük ve ıslak bir öpücük kondurabilmek için bir hayli çaba sarf ettiği görülüyor. Hitler ardı ardına gelen bu iki teşebbüsü gülerek savuşturmaya çalışmışsa da, görüntülere bakılırsa yaşanan olay herkesi bir hayli eğlendirmişti.

Tabi bu olay o günün gazetelerine geçmişti ama herhangi bir fotoğraf yer almıyordu.

Bunun sebebi Hitler’in doğrudan emri olabilir miydi?

Hitler’in resimlerinde kendisini görmeye alışık olduğumuz ünlü siperlikli şapkasını uzun süre kullanmaya karar vermeden önce, bazı şapka denemeleri de yapmış olduğunu görüyoruz.

Giymiş oldukları üniformalardan dolayı, Kahverengi Gömlekliler adıyla da anılan, Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’nin yarı askerî örgütü Sturmabteilung’a ait şapka tipini pek beğenmemiş olacak ki, Hitler, bu şapkayı bir daha hiçbir zaman giymemiş.[4]

Şapkalardan laf açılmışken, eski Roma İmparatorlarının at arabası üzerinde yaptıkları gövde gösterisi endamıyla, kalabalık halk arasında geçmekte olan Hitler, çıkmış olduğu bazı araba gezintilerinde, daha çok havacıların kullandığı bone tipinde deriden bir başlık kullanmış.

Sanki bir pilot olarak uçak kullanacakmış gibi…

Ya da tümüyle giyinik bir halde yüzmeye gider gibi…

Bazı Nazi üyelerinin de bu modaya uymuş olduğunu görebiliyoruz.

İşin daha garibi, bu başlığı tümüyle kapalı olan uçağın kabininde yolculuk ederken de takmış olmasıydı.

Kişisel dünyasını yansıtan bu görüntülerden anlaşılacağı üzere, Hitler aynı zamanda bir hayvan sever.

Ama onun hayvanlara olan bu sevgisi, üstün ırk düşüncesine inanmış birisi olarak, elbette sadece Almanya kökenli çoban köpeği ırkı ile sınırlı değildi.

Bu fotoğrafta kendisini bir sincap beslerken görmekteyiz.

Alman toplumuna örnek bir lider olarak propaganda edilen Hitler’in sigara ve alkol alışkanlığı bulunmadığı söyleniyordu.

Gençliğinde çokça sigara tüketmiş olan Hitler, daha sonra gerçekten de bir sigara karşıtına dönüşmüş.

Bu dönüşümün Nazi Almanya’sında çok ciddi bir tütün karşıtı bir hareketi olarak yansımış olduğu tarihsel bir gerçek ancak; Hitler’in alkol tüketimi sanıldığı kadar katı değil.

Öğleden sonra bir siesta yapmadan önce veya sonra sıklıkla şarap veya bira içtiği söyleniyor.

Tabi Hitler uyuklamak için her zaman uygun bir yer bulamayabiliyordu.

Mesela bahsettiğimiz deri şapkasıyla Mercedes’te giderken bu şekilde uyuya kalabiliyordu.

Savaş makineleri dışında, halk için bir araba üretme fikri de bulunan Hitler’in bu fikrini Halkın arabası manasına gelen Volkswagen markasıyla 1937 yılında hayata geçirmiş olduğunu biliyoruz.

Sık sık Alp dağlarında bulunan evde kısa tatil kaçamakları yapan Hitler’in, sevgilisi Eva Braun’un bu şekilde kış sporları yapıyor olmasının yanında, kendisinin hiçbir zaman kayak yapmamış olması acaba neyden kaynaklanıyor olabilir.

Kayak yapmamış derken, böyle bir kızakla kaymaktan bahsetmiyorum elbette.

Bu ve buna benzer pek çok fotoğrafın hikayesini, elbette kendisinin özel fotoğrafçısı olan Heinrich Hoffmann’ın eserinde verdiği bilgilerden ediniyoruz.

Eğer kendisi Hitler’in emrini dinleyerek elindeki bu fotoğrafları imha etmiş olsaydı ve bir kısmına 1955’te yayınlanmış olan anı kitabında yer vermemiş olsaydı, bizler de hiçbir zaman bu görüntüleri görememiş olacaktık.

6 milyon Yahudi’nin ve buna ilaveten 11 milyon kişinin sistematik olarak soykırıma uğrayarak hayatını kaybetmesine neden olan Nazi Rejimi’nın[5] en önemli karakteri olan Hitler’in görmesini istemediği ve hatta utanç verici bularak, yok edilmesini istediği gizli tutulmuş görüntüler bu şekilde.

Kaynakça:

[1] Heinrich Hoffmann, Hitler Was My Friend, Burke Publishing Co., Birinci Basım, Londra, 1955, s. 73

[2] Heinrich Hoffmann, a.g.e., s.73

[3] Charlier P, Weil R, Rainsard P, Poupon J, Brisard JC. The remains of Adolf Hitler: A biomedical analysis and definitive identification”, Eur J Intern Med. 2018 Aug;54:e10-e12. doi: 10.1016/j.ejim.2018.05.014. Epub 2018 May 18. PMID: 29779904, “The Hunt for Hitler Teeth”, Bizarre Magazine, Londra, Nr. 78, Ekim 2003, s. 51-53

[4] Heinrich Hoffmann, a.g.e., s.48

[5] “How Many People Did The Nazis Murder?”, United States Holocaust Memorial Museum, Son erişim: 17 Ocak 2024

Cihan Oktay
2014 yılında Türkeli Dergisinde yazarlık yapmaya başlayan yazar, derginin kapanmasıyla birlikte, Türkçe Tarih Dergisi‘ne kuruculuk etmiş ve günümüzde de yazılarını burada yayınlamaktadır. Yazar Türkçe Tarih sistemi üzerinde genellikle Milli Mücadele, Atatürk ve Türk Devrimleri üzerine yazılar yazmaktadır. Uzun bir süredir, Rıza Nur ve Hatıratı üzerine araştırmalar yapmakta ve bu çalışmaları ile tanınmaktadır. Diğer önemli tarihçilerle birlikte kolektif olarak yayınlanan "Şahsiyetler" isimli kitapta, Doktor Rıza Nur biyografisi kaleme almıştır.

Ana baba şefkatinden mahrum Alemdar Mustafa Paşazade Mustafa’ya maaş bağlanması

Önceki yazı

Küba Füze Krizi ve İbrahim 2

Sonraki yazı

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Bir yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla yazı Görsel Tarih