Altın Elbiseli Adam

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

” yalnız tarihi ve kültürü açısından değil, insanlık tarihi açısından çok önemli bir eserdir, insanlık tarihini yeniden yazdıracak kadar önemli bir eserdir. İnsanlık tarihi açısından, Issık (Esik) ’dan çıkarılan altın ve gümüş buluntular, 20. Yüzyılın başlarında bulunan firavunu Tutanon’un mezarından çıkarılanlar kadar değerlidir. Esik ’dan çıkarılan buluntular arasındaki gümüş çanak (ya da sapsız kaşık) üzerindeki yazı, MÖ. 5. Yüzyılda, Heredot’un İskit, lıların dedikleri eski boylarında yazının oldukça gelişmiş olduğunu ortaya koymaktadır.

’ın elbisesi ve onunla birlikte gömülen altın ve gümüş eşyaları, 1969 yılında ’ın Almatı ilinin yakınında Issık Göl’ün yakınındaki Issık Kasabası’nda bulundu. Bu nedenle “”ın bulunduğu a Issık (Esik) denilmiştir. “”ın ından çıkarılan ve üzerinde Ön- alfabesi ile yazılmış bir yazı bulunan çanak, hem bu eserlerin bir sanatı olduğunu göstermiş hem de yazılı tarihini çok daha eski tarihlere götürmüştür.

Yapılan incelemeler sonucunda dan çıkan eserler ve üzerinde alfabesi ile yazılmış, “Khan Uya üç otuzı (da) yok boldı. Utugsi tozıltı” (, 23’ünde öldü. Esik halkının başı sağ olsun) yazısı bulunan gümüş çanak MÖ. 5. – 4. yüzyıllara tarihlenmiştir. Or Abidelerinden bin yıl öncesine tarihlenen bu buluş karşısında tarihçiler sessiz kalmayı tercih etmişlerdir.

Kaynakça
Makale yazarı :
Bibliyografya :
Kaynak :

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Hazar Etrafının Bin Yıllığı

Lev Nikolaeviç Gumilyov “Tisyaçeletie Vokrug Kaspiya” Azerbaydjanskoye Gosudarstvennoye İzdatel’stvo, Baku 1991, 312 s. (L.N. GÜMİLEV,

Anıtkabir

Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı’nın ve inkılaplarının önderi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün,

Alp Er Tunga

Türk Tarihi, iki yanı kahramanlık, şan ve ahlak heykelleri ile süslü uzun ve ulu bir

Çalışmak

Memleket ve milletin Kurtuluşu ve mutluluğu için çalışmaktan başka bir maksadım yoktur. Bu, bir insan

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku