Moğollar Türklerden çok etkilenmiştir

 

Yüzyıllar boyunca komşu halinde yaşamış olan Türklerle Moğollar arasında, pek tabii olarak, kültür ilişkileri olmuştur. Fakat bu ilişkiler hemen her za­man tek yönlü idi. Türklerin kültürü her dönemde daha yüksek olduğu için, Moğollar durmadan dil, din, adet, efsane alanlarında Türklerden kültür unsurları aşırmışlardır.

Fransız Türkologlarından Jean-Paul Roux, “La Religion des Turcs et des Mongols” adlı eserinde bu konuda şöyle der:

“Moğollara gelince, onlar Tukyu’ların (Türk­lerin) esas dini inanışlarını almışlar ve muhafaza etmişlerdir, yani kendilerine maletmişlerdir, Ortadaki çarpıcı benzerlikler karşısında, şüpheye yer kalmamaktadır… Moğol dini haline gelen Türk dini Moğollar tarafından dünyaya tanıtıldı… Lengüistik incelemeler başarı ile isbat ediyor ki, Şamanizm Moğollara Türklerden geçmiştir. Cüveyni bu dinin Uygurlarda çok geliştiğini ve Moğolların Uygurlar­’dan çok etkilendiklerini söylerken, bunu demek is­tiyor. Moğollar Uygurlardan pek çok şey ve bu arada alfabelerini de almışlardır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

Haber Bültenimize Kaydolun

Türkçe Tarih'in yeni içeriklerinden en önce siz haberdar olun.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Dilşâd Hatun

200 YIL ÖNCE TÜRKİSTAN’DA YAŞAMIŞ KAHRAMAN BİR TÜRK KADINI Güzelliği ile birlikte kahramanlıkları da dillere destan olan prenseslerimizin en meşhurlarından olan Dilşâd Hatun ayni zamanda Budist Çinlilerle Müslüman Türkler’in yaptıkları…