Bütün bir Türk milleti aynı kalbi taşıyor

Şe-Tu Kağan - Tuğrul Çavdar 2019 fontu
Şe-Tu Kağan - Tuğrul Çavdar 2019 fontu
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

592 yılında, Gökler ikiye bölünmüştür. Doğu Gökler’in başında vardır. Kağanı, a mektup yazarak, ona bir çok vaatte bulunur, bütün lerin kağanı olabilmesi için kendisine yardım edebileceğini söyler. Buna karşılık da kağanına bağlı olmasını, lerin kılık, kıyafetlerini, dillerinin, geleneklerinin, görenek ve yrının hülasa, ler’i millet olarak yaşatan maddi ve manevi değerlerinin değiştirilmesini ister. Onların yerine adetlerinin, dilinin, gelenek ve yrının kabulünü şart koşar. Bu istek çok düşündürücüdür. ’ın Kağanına verdiği cevap ise bize bazı gerçekleri anlatmaktadır. ın cevabı şudur.

“ Oğlum, şimdi yanınızda olacaktır. Size her yıl vergi olarak kutsal soydan üretilmiş atlar göndereceğim. Her gün bütün zamanını size verecek, buyruklarınızdan başka boyun eğeceğim bir şey olmayacaktır. Ancak, giysilerimizin önlerini kesmeye, omuzlarımızda dalgalanan saçlarımızı çözmeye, dilimizi de değiştirmeye ve sizin yrınızı benimsemeye gelince, bizim törelerimiz ve geleneklerimiz çok uzak çağlardan gelir ki, ben bile bunlardan bir tekini değiştirmeye şimdiye kadar cesaret edemedim. Çünkü, bütün bir aynı kalbi taşıyor“

Kaynakça
Makale yazarı :
Ali Öztürk
Bibliyografya :
Kaynak :

Ötüken Türk Kitabeleri, Millî Eğitim Basımevi, Ankara: 2001, s.128

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Uygurca 22. Ders

Yigirme ikkinçi (22-) Ders – Imtihanğa Teyyarliq Qiliş Mu’ellim ete imtihan almaqçi, biraq oquğuçilar ançe

Koşma

Milletleri uyandırır uykudan, Bir ateştir… Alevi var külü yok! Hâinlerin ödü kopar korkudanKurtulunca yayından bu

Cengiz Topel

Savaş Pilotu Cengiz Topel Uzun zamandır Türkiye’de bir ölünün ardından bu kadar çok insan ağlamadı…

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku