Türk Toplumunda Kadın

Umay - Tuğrul Çavdar 2019 fontu
Umay - Tuğrul Çavdar 2019 fontu
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

En eski ailesinde , kocası ile aynı hakka sahipti. ler’de bir insanın asil olabilmesi için hem annesinin hem babasının olması lazımdı. Bir kız yalnız babası olan bir delikanlı ile evlenemezdi. Bunun en bariz misalleri, asalet unvanlarında görebiliriz. Bir prensin hakan olabilmesi için hem (anne tarafından asil olanlara verilen unvan) hem İnal (baba tarafından asil olanlara verilen unvan) olması lazımdı.

Grek tarihçisi Priskos’a göre: Atilla’nın yanına giden Doğu Roma elçileri ’nın huzuruna çıkmadan önce, İmparatoru’nun karısı Arıkan tarafından kabul edilmiş ve parlak ziyafetlerle ağırlanmışlardır. Bu durum bize imparatoriçenin kadar siyasi nüfuza sahip olduğunu gösterir.

VII. yüzyıldan kalma lerinde , İkinci İmparatorluğu’nun kuruluşunu anlatırken annesini, sevgi ve şefkat ilahesi ’a benzetmekte, onun ölümünde büyük merasim tertiplediğini söylemektedir.

töresine göre, ın bütün içtimai işlerde erkekle beraber bulunması şarttır. Hatun da devlet idaresinde Hakanla aynı haklara sahipti. Fermanların muhakkak suretle “Hakan ile Hatun buyurur ki…” diye başlamayan fermanların hükümleri bazı yerlerde yerine getirilmezdi. Hatun, Hakan’ın solunda otururdu. Siyasi konuşmalarda, elçilerin kabullerinde hazır bulunur ve harp meclislerine işt ederdi.

Uluğ Yasa’da haklarını koruyan müeyyideler mevcuttur. Mesela; bir a tecavüzün cezası idamdır. Bundan başka, kanun, aile larına icabında kocaları, yahut çocukları lehine Han’dan şefaatte bulunmak salahiyetini vermiştir.

Kaynakça
Makale yazarı :
Gülçin Çandaroğlu
Bibliyografya :
Kaynak :

Hayat Tarih Mecmuası, Sayı: 4, Mayıs 1966, s. 22

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Sarmatlar

Karadeniz’in kuzeyindeki bozkırlarda İskit dönemi son bulduktan sonra Sarmat dönemi başlamıştır. Sarmatlar M.Ö.7. yüzyılda Don

Dilci Reşit Galip

BİRİNCİ TÜRK DİLİ KURULTAYI Maarif Vekili Dr. Reşit Galip Beyin nutku: Türkiye Cumhuriyetinin Şanlı Reisi,

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku