Barbaros Hayrettin Paşa’nın Fransa’ya yardımı 

16. asrın Büyük Türk Amirali Barbaros Hayreddin Paşa
Kurtoğlu, Fevzi. Kaynak: İstanbul Şehir Üniversitesi Arşivi
16. asrın Büyük Türk Amirali Barbaros Hayreddin Paşa Kurtoğlu, Fevzi. Kaynak: İstanbul Şehir Üniversitesi Arşivi
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

Kaptan-ı Derya Hayrettin Paşa, son deniz seferine çıkmak üzere ’te ’dan ayrılır. Kumanda ettiği Osmanlı Donanması’nda 154 parça gemi vardır. Seferin amacı ’ya yardım etmek, bu devletin imparator tarafından yutulmasını engellemektir.

, İtalya ile Sicilya arasındaki Messina Boğazı’nı geçerken, boğazın iki kıyısındaki Messina ve Reggio şehirlerini zapt eder. Napoli ve Roma arasındaki Gaeta şehrini alır. Roma’nın 15 km ötesinde, Tiber ırmağı ağzında bir liman olan Ostia’da demirler. Roma’yı almak ister. Fakat Osmanlı Donanması’ndaki Fransız elçisi Polin, ’un ayaklarına kapanarak bu işten vazgeçmesini diler. ler Roma’ya girerse Hristiyan aleminin nefretini üzerine çekeceğinden korkuyordur. şehrin işgalinden vazgeçer. Ostia ve çevresindeki halk denizcileri onlara yiyecek, içecek armağan ederek uğurlar.

Kralı, Nice Şehri’ni Ceneviz ve İspanya işgalinden armak amacıyla Kanuni Sultan Süleyman’dan yardım ister, bunun üzerine Hayrettin Paşa sefere çıkar. Donanması, 11 Temmuz’da ’nın Toulon Limanı’na varır, birkaç gün kaldıktan sonra Marsilya limanına girer.

44 parçalık Donanması direklerine Osmanlı bayrağı çekerek, Osmanlı Donanması’nı top ateşiyle selamlar. Hayrettin Paşa ’da ve Avrupa’da “Cezayir Kralı” olarak tanınıyordur. Onun içindir ki bir krala yapılan törenle karşılanır. Donanması’nı görmek için halk kıyılara dökülmüştür. Donanması Marsilya’ da 16 gün kalır. Leventler şehri ve çevresini gezerler. 5 Ağustos’ta Marsilya’ dan Toulon’a hareket edilir. Müttefik donanma Tulon Limanı’na girdiği gün, Kanuni Sultan Süleyman da Estergon’u fethetmiştir. , o zaman himayesinde olan Nice şehrini alarak ’ya vermek ister. Kaptan-ı Derya Hayrettin Paşa, Nice’in etrafına hendekler kazdırtır. Şehir 20 Ağustos’ta teslim olur. Hayrettin Paşa, Nice’in anahtarını Kanuni Sultan Süleyman adına kabul eder, ardından Nice’i ’ya bırakıp ayrılır. Ancak ler çekildikten sonra şehir Fransızlar tarafından yağmalanır. Kot Dazür’ün incisi olan bu şehrin fethi, lere on şehide mal olmuştur.

Bundan sonra Kot Dazür limanlarını dolaşan Donanması kışı geçirmek için Toulon Limanı’na girer. Kralı I. Francois, şehri ve çevresini geçici olarak lere verir. 16 Eylül 1543’te, Toulon ve çevresinin, Donanması ’da kaldıkça hakimiyetinde olacağını bildiren antlaşma imza edilir. Şehre bayrağı çekilir, şehir ve çevresi o yılki vergilerini tahsildarlara öder. Bu olayın hatırasını yaşatmak adına Fransızlar Toulon Belediye Sarayı’na Donanması’nı limanlarında gösteren bir tablo yaptırıp astırırlar. Tablonun üzerinde bir Fransız şairin bu münasebetle yazdığı şiir vardır. Bu şiirin son iki mısrasında şöyle deniyordur:

“BU GÖRDÜĞÜNÜZ, HEPİMİZİN İMDADINA GELMİŞ OLAN VE ORDUSUDUR.”

Donanması Toulon’da 8 ay kalmıştır. Bu müddet içinde -zade Hasan Reis ve Salih Reis gibi değerli Amiralleri, İspanya ve İtalya kıyılarını bombardıman ederler. Bu 8 ay imparator Şarklen’i çok yıpratır. İkinci bir Preveze macerasına hevesli görünmeyen düşman donanmasından iz yoktur.

’un seferine katılan Matrakçı Nasuh’un bizzat yaptığı minyatürler, bugün elimizdedir. Matrakçı Nasuh matematik ve geometri konusundaki ihtisasını bir kenara bırakırsak, en sağlam minyatürcülerinden biridir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşamış, Hayrettin Paşa’nın haçlı donanmasıyla çarpıştığı savaşa katılmış ve yol boyunca uğradıkları limanların minyatürünü çıkarmıştır. O liman minyatürleri denizcilik lerinde mevcuttur.

Bu minyatürler Fransız limanlarına bir gemisinden bakarak yapılmıştır. Fransız tarihçisi Madam Jeanne Laroche bu minyatürlerin, Fransız limanlarının XVI. asır ortalarındaki topoğrafyasını bütün teferruatıyla dikkate değer bir doğrulukla aksettirdiğini yazmaktadır. Marsilya, Toulon, Nice, Antibes gibi şehirler limanlarında yatan Donanması ile beraber, zarif çizgiler ve parlak renklerle gösterilmiştir.

Matrakçı Nasuh, kısmen manzum, kısmen mensur olarak Osmanlı Donanması’nın seferini de anlatır. Fransız limanlarının gemileriyle uçsuz bucaksız lale tarlasına benzediğini yazar. O zaman Toulon 5000 nüfuslu küçük bir limandır. Osmanlı Donanması’nda ise, forsalar hariç 29.440 levent vardır. Bu nüfus bir yıl için, Toulon’daki Fransızları azınlıkta bırakır. Fakat leventlerin çoğu gemilerinde kalırlar. Fransız halkı idaresinin getirdiği yeniliklerden çok memnundur. En küçük bir zabıta olayının geçmediği bu bir yıl içinde , tam bir huzur ve sükunet hüküm sürer.

Osmanlı Donanması, 1544 yılı Nisan ayında Toulon’dan ayrılır. Bir yıl, üç ay süren seferden sonra ’a döner. Bu, 72 yaşında bulunan Kaptan-ı Derya Hayrettin Paşa’nın denizlerde geçen hayatının son seferi olur. ’a döndükten 2 yıl sonra şan ve şeref içinde geçen hayatını tamamlar.

Kaynakça
Makale yazarı :
Mustafa Turp
Bibliyografya :
Kaynak :

Deniz Harp Okulu Pusula Dergisi, Yıl 2011, Sayı 70

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Arkeoloji ve Antropoloji,

” Doğanın bugün için giz dolu sinesine gireceği muhakkak görülen insan zekası beklenilen gerçekleri ortaya

Kazakça Dersleri – 15

2-27 — Jambıldıñ mwzeyin körsete alasıñ ba? 2-27 — Jambıl’ın Müzesini gösterebilir misin? Jak —

Mete (Motun)

Yirmi beş yüzyıllık tarihimizde çelikten iradeleri ve büyük kahramanlıklarıyla ırkımıza başlık yapmış olan birçok ulu

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku