Bu üniformayı giyenlerin milletin gözünde seçkin bir yeri vardır

Resimlerle Atatürk
Taha Toros Arşivi, Dosya Adı: 1939-2000 Atatürk'ü Anma Törenleri
Kaynak: İstanbul Şehir Üniversitesi Arşivi
Resimlerle Atatürk Taha Toros Arşivi, Dosya Adı: 1939-2000 Atatürk'ü Anma Törenleri Kaynak: İstanbul Şehir Üniversitesi Arşivi
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

Hiçbir ve görev sahibi bizim kadar tehlike ve şiddet karşısında değildir. Barışta çalışma ve hazırlıklarımız kapalı ve sıcak yerlerden çok dışarda ağır hava ve arazi şartları altında geçtiği gibi, bunların doğrudan uygulanması demek olan savaşta, görevimiz ağır şartların etkisi altında ve düşman ateşi karşısında geçecektir. 22 yaşındaki genç teğmenin görevi uğrunda akıtacağı taze ve sıcak kanın askerliğin ücreti olan yediyüz kuruşluk aylık karşılığı olduğunu kabul edecek hiçbir akıl ve hizmet sahibi bulunamaz. Bu kan, parayla (maddiyatla) ölçülmek durumundan çok yüksek bir duygunun vatan ve milletin kollanrnası gibi, kutsal duyguların yönlendirilmesi ve yardımıyla akıtılabilir. lşte bu, fedakârlıktır. Fedakârlıkla eşanlamlı olan ask mesleği, kutsal dinimizi, bağımsızlığımızı, devletimizi korumak gibi şerefli görevleri üstlendiği için; devlet bizleri, sırmalı ve şeritli üniformalar giydirerek diğer millet bireylerinden özel ve belirli bir giyim kuşamla ayırmıştır.

Bu üniformayı giyenlerin milletin gözünde seçkin bir yeri vardır. Bu da herkese nasip olmaz.”

Kaynakça
Makale yazarı :
Mehmet Nuri Conker
Bibliyografya :
Kaynak :

Zabit ve Kumundan, Cumhuriyet, Haziran-1998, s. 95

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Esik mezarı

Kögmen dağlarından Güney-Batıya doğru, İç Asyanın en yüksek zir­veleri olan Batı Altay, Tarbagatay, T ’ien-shan

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku