0

Bigalı Mehmet Çavuş, 1881 yılında Filibe’nin Ayran Köyü’nde dünyaya gelmiştir. 93 Harbi olarak da bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı sonrasında ailesiyle birlikte Anadolu’ya göç ederek, Biga’nın Bahçeli Köyü’ne yerleşir. 16 yılını geçirdiği askerlik hayatında Balkan Savaşı ve Birinci Dünya Savaşı’na katılır.

4 Mart 1915 günü Seddülbahir’de göstermiş olduğu kahramanlıkla Çanakkale Savaşı’nın ilk kahramanı oldu. İngiliz deniz piyadeleri tarafından donanma ateşi ve uçakların keşif desteğiyle gerçekleşen bu çıkarma sırasında sayıca çok üstün durumda olan düşman kuvvetine karşı emrindeki askerlerle birlikte destansı bir mücadele vermiştir. Çatışma sırasında tüfeği tutukluk yaparak kullanılamaz hale geldiğinde mücadeleyi yerden aldığı taşları düşmana atarak sürdürür. Eline geçen bir istihkam küreğiyle askerlerini hücuma kaldırır. Başından ve göğsünden ağır bir şekilde yaralanmasına rağmen bayılana kadar savaşmaya devam eder. Bigalı Mehmet Çavuş ve silah arkadaşları tarafından gösterilen bu mücadele neticesinde İngilizler ilerleyemez ve geri çekilmek zorunda kalırlar.

Bu olayı “Arıburnu Muharebeleri Raporu” isimli kitabında bizzat aktaran Maydos Mıntıka Komutanı Yarbay Mustafa Kemal (ATATÜRK) takdirle bahsettiği Bigalı Mehmet Çavuş’un ödüllendirilmesini teklif ederek Gümüş Muharebe İmtiyaz Madalyası almasını sağlar.

Başkomutan Vekili Enver Paşa, Maydos Hastanesi’nde tedavi altında bulunan Bigalı Mehmet Çavuş’u ziyaret ederek kendisine Padişah Mehmed Reşad tarafından verilen bu madalyayı bizzat göğsüne takar.

Çanakkale Savaşı’nda gerçekleşen bu kahramanlık hikayesi sonrasında Mehmet Çavuş, “Türklerin Ulusal Kahramanı” olarak anılmış ve kahraman Türk askerine MEHMETÇİK adının verilmesine ilham kaynağı olmuştur.

Yönetmen & Yapımcı
Gökhan Tarkan Karaman

Yapım
GTK Media-Production

Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın Anlatımıyla

Danışman
Ömer Arslan

Müzik
Ediz Hafızoğlu

Kaynak:

Gökhan Tarkan Karaman Youtube Kanalı

Türkçe Tarih

Atatürk neden “Mustafa Kemal” adını bıraktı?

Önceki yazı

Megali İdea parası

Sonraki yazı

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Bir yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla yazı Birinci Dünya Savaşı