Uygurca 36. Ders

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

Ottuz altinçi (36-) Ders – Bar Yoq

Polat Amérikida işleydu. U Şincañğa bérip tuğqan yoqlaşni oylap, dosti Aygüldin Şincañniñ ehvalini soraydu.

1 Aygül, hazir Şincañda alma barmu?

2 He’e, hazir küz pesli, şuña çoqum alma bar.

3 Yazda alma ciqmu?

4 Yaq, yazda alma bek az.

5 Neşpütçu?

6 Neşpüt küzde ciq, biraq qişta neşpüt bek az bolidu. Etiyazda téximu az, hem tolimu qimmet. Altinçi ve yettinçi aylarda neşpüt tépilmaydu.

7 Qiş peslide qar barmu?

8 He’e, Şincañniñ şimalida qar bar. Emma Qeşqerde qar yoq déyerlik.

9 Ürümçide yamğur köp yağamdu?

10 Yaq. Ürümçide ançe köp yamğur yağmaydu. Lékin Ğulcida Ürümçidin köp yamğur yağidu.

11 Şamal çiqamdu?

12 Etiyazda da’im şamal çikidu, lékin yazda ançe şamal çiqmaydu. Küzde adette şamal yoq.

13 Altayniñ havasi qandaq?

14 Yazda u yerniñ havasi ançe issiq emes, Ürümçidin salqin. Qişta hava bek soğuq. Amérikiniñ havasi qandaq?

15 Amérikiniñ havasi Şincañniñkige oxşimaydu. Şimalda qişta qar bar. Cenubda qar yoq, u terepte bezide qattiq boran çiqidu.

Otuz Altıncı (36.) Ders – Var Yok

Polat Amerikada çalışıyor. O Sincan’a gidip akrabasını ziyaret etmeyi düşünüp, dostu Aygül’e Sincan’ın durumunu soruyor.

1 Aygül, şu anda Sincan’da elma var mı? — 2 Evet, şu anda sonbahar (güz) mevsimi (faslı), bu yüzden kesinlikle elma var. — 3 Yazın (yazda) elma çok mu? — 4 Hayır, yazın elma çok az. — 5 Ya Armut? — 6 Armut sonbaharda çok, ama kışın (kışta) armut çok az oluyor. Baharda daha da az, hem çok pahalı. Haziran ve Temmuzda armut bulunmaz. — 7 Kış mevsiminde (faslında) kar var mı? — 8 Evet, Sincan’ın kuzeyinde kar var. Ama Kaşgar’da [hiç] kar yok neredeyse. — 9 Ürümçide yağmur çok yağıyor mu? — 10 Hayır, Ürümçi’de o kadar fazla yağmur yağmıyor. Ama Gulca’da Ürümçi’den [daha] çok yağmur yağıyor. — 11 Rüzgâr çıkıyor mu? — 12 Baharda daima rüzgâr çıkıyor, ama yazın o kadar [çok] rüzgâr olmuyor. Sonbaharda genelde rüzgâr yok. — 13 ’ın havası nasıl? — 14 Yazın o yerin havası çok sıcak (ısı) değil, Ürümçi’den serin. Kışın hava pek soğuk. Amerika’nın havası nasıl? — 15 Amerika’nın havası Sincan’ınkine benzemiyor. Kuzeyde kışın kar var. Güneyde kar yok, o tarafta bazen (bazıda) sert (katı) fırtına çıkar.

Kaynakça
Makale yazarı :
Bibliyografya :
Kaynak :

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Bekir’in Hikayesi

Tebriz’de sıradan bir gün…Kervan Muhafızı Bekir’in Hikâyesi Kardeşlerini toplamış dut ağacı altında aşık oynuyordu Bekir.

On dilli Bizans

Yeryüzünde yaşayan çeşitli toplulukların birbirlerinden çok farklı yönleri bulunduğu aşikardır. Bu itibarla her milletin kendine

Balkan Savaşları

Balkan Savaşları, Osmanlı Devleti’nin oldukça zayıf olduğu dönemlerin birinde meydana geldi. Savaş patlak verdiğinde Osmanlı

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku