Kimmerlerin süvari birliği

Kimmerlerin Urartu ve Kolha topraklarına girişi (MÖ 715 - MÖ 713) - Kaynak: Wikimedia Commons'tan Özgür medya deposu
Kimmerlerin Urartu ve Kolha topraklarına girişi (MÖ 715 - MÖ 713) - Kaynak: Wikimedia Commons'tan Özgür medya deposu
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

ler ateş eden gerçek bir süvarî birliği kura­rak Doğu’da askerî alanda âdeta gerçek bir devrim gerçekleştirdiler. Harp süvarî birliği, Doğu’da M. Ö. I. binyılın başından itibaren mevcuttu. Ancak bunlar, yakın muharebelerde mızrak, kısa saplı atma mızrağı ya da kılıçla savaşan birliklerdi. Şunu da söylemek gerekir ki, askere atın üstüne güvenli bir şekilde otu­rarak onu sürmeyi ve elleri de silah kullanmak için boş bırakmayı sağlayan sağlam temelli eyer ile üzenginin keşfine daha yaklaşık 1.200 yıl vardı. M. Ö. IX. yüzyıldaki ın okçu atlı askerleri, aynı anda ata binerek hedef vurmayı başaramıyorlar­dı. Bundan dolayı ikinci atlı asker, ok atanın atının dizginlerini tutmak zorundaydı. lerin okçu süvarî askerleri ise usta binicilerdi ve yavaş hareket eden düşmana aniden dört bir taraftan saldırıp ve güvenli mesafeden onları oklarla vurup bir anda kay­boluyorlardı. Diğer bir deyişle o kadar tehlikeli ve tesirli idiler ki, düşmanlar onların askerî becerilerini taklit etmeye çalışmışlardır.

Kıyafetleri, askerî teçhizatları ve atlarının bakımını lerden günü kalan taş heykellerden öğrenmekteyiz. Bunlarda kıyafetleri, silahları ve süs­leri net bir şekilde resmedilmiştir. En önemlisi de hangi silahın askerin neresinde yer aldığı gösterilmiş­tir. lere ait çok sayıdaki da yapılan k çalışmaların sonucunda da süvari­sinin silahları ve kıyafeti hakkında ayrıntılı bilgiler elde edilmiştir.

askerinin kıyafeti, gömlek ya da uzun dar kollu bir mont, pantolon, deri çorap ve çizmeden olu­şuyordu. Kafayı, kulakları ve enseyi sivri başlı deri başlık koruyordu. Bronz gerdanlıklar, madalyonlar, bilezikler ve küpeler, askerlerin başlıca süsleriydi. Kılıç kemere sol taraftan yay ve uçları bronz ya da kemikten olan onlarca kısa okun koyulduğu kılıf asılı­yordu. Böyle bir yay ile ok kılıfına “gorit” adı verilmiş­ti. goriti, yayın tam olarak yerleştiği deri kılıf ile ona dışarıdan eklenen bir cepten oluşuyordu. Yaylar da cebin içerisine koyuluyor ve dışarıdan ancak uçları görünüyordu.

Askerler önlerine hançer takıyorlardı. han­çeri, yaklaşık 30 santimetre uzunluğunda fazla geniş olmayan demir bir kılıç namlusuna sahipti. Soylu askerlerin hançerlerinin sapı ve kını, altın ve renkli taşlarla süslüydü. Ancak soylu askerler uzun, dar demir namlulu ve bronz kollu kılıçlara sahipti. Taş heykellerden anlaşıldığı kadarıyla da kılıçları önden kemerin arkasına yerleştiriyorlardı. Yakın muharebenin en önemli silahı, çeşitli şekil­lerdeki ay baltalardı. Bunlar sıkça bronz, bazen de taştan oluyordu. ler de yuvarlak, uçları bronz veya taştan yapılan topuzlarla yaprak şekilli demir uçları olan mızraklar kullanıyorlardı. Kalkanları ise Avr bozkır tipinde idi.

Koşum takımı, atları iyi yönetmeyi sağlayan bronz gemleri olan hafif dizginlerden, iki düz minderden oluşan yumuşak eyerden, binek takımından oluşmak­tadır. Binek takımında ise kolan, göğüs kemeri vs. yer alıyordu. Dizginlerle binek takımı, bronz ve kemikten parçalarla süslüydü. Bozkır geleneğine göre eyerin yumuşak kısmı yanlardan ve arkadan bezekli deri, keçe, kumaş, metal süslerle zırhlanıyordu.

Kaynakça
Makale yazarı :
Rafail Hakimov
Bibliyografya :
Kaynak :

Atlas Tartarica, Tatarlar ve Avrasya Halklarının Tarihi, Tataristan Cumhuriyeti: Dünü ve Bugünü, Çevirmen: İlyas Kemaloğlu, Tataristan Cumhuriyeti Ş. Mercanî Tarih Enstitüsü, Tataristan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığı, Kazan – Moskova – St. Petersburg – İstanbul, 2017, s. 57

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Bay Ülgen

Kara argımak minittü Bindiği kara küheylan Kara kunduz töşöktü Döşeği kara kunduz (derisinden) Kurdak yetpes

Asil Türk milleti…

Bir gün Makedonyalı yüzbaşı kıt’a çavuşlarından birini bölük komutanı odasına çağırdı. Müfit’le ben de orada

Mustafa Kemal’le beraber

Sınıf arkadaşım Mustafa Ke­mal’i görmiyeli nerede ise bir yıl olacaktı. Bununla beraber birbirimizi daima aramış,

Türk savaş gemileri

Türk Donanması’nın eski önemini kaybetmiş olduğu XVIII. asır başlarında bile Türk savaş gemileri dünyanın en

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku