Büyük Taarruz

Büyük Taarruz Şehitliği - Afyonkarahisar
Büyük Taarruz Şehitliği - Afyonkarahisar
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

İstiklal Harbi’nin dönüm noktası olan ve Başlık Muharebesi, yok edilmek ve vatanından kovulmak istenen bir halkın millet olmasında, ülkesini işgalcilerden elbirliği ile arması ve özgür ve bağımsız yaşama isteğinin tezahürüdür.

Milli ordunun işgalci güçlere son ve kesin darbeyi vurmasını sağlamak ve ’dan atmak için düşünülüp planlanan harekât hazırlıkları büyük bir özen ve gizlilik içinde yürütülmüştür. işgalciler tarafından beklenilmeyen ve dolayısıyla uoyu dikkatinin başka konularla meşgul edildiği bir zamanda gerçekleştirilmiş bu yönüyle de dünyada büyük bir şaşkınlıkla karşılanmıştır.


’nin 20 Temmuz 1922’deki oturumunda Paşa’ya dördüncü kez olmak üzere Başlık yetkisi verilmiştir. Ancak bu sefer önceki Başlık yetkilerinden farklı olarak Paşa mecliste yaptığı konuşmada, “… Bugün ordumuzun manevi kuvveti en yüksek derecededir. Ordumuzun maddi kuvveti de fevkalade bir önleme gerek hissettirmeksizin milli emelleri tam bir güvenle elde edecek düzeye ulaşmıştır. Bu nedenle böyle bir yetkiyi devam ettirmeye gerek kalmadığı görüşündeyim..” şeklinde ifade ederek bu sefer kendisine geniş yetkiler verilmesine gerek olmadığı söylemiştir.


Paşa için lojistik hazırlıkları bütün hızıyla devam ettirirken bir taraftan da harekât planları üzerinde çalışmalarını sürdürüyordu. Her ne kadar Başlık yetkisi ile ilgili görüşme mecliste 20 Temmuz’da yapıldıysa da Paşa taarruz kararını haziran ayında almış ve hazırlıkları gizli olarak yürütmüştür. Bu karardan haberi olanlar ise yalnız cephe ı , Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa ile Milli Savunma Bakanı Kazım Paşa idi. Paşa gezi adı altında bir seyahat gerçekleşrek gittiği Sarıköy İstasyonu’nda , Fevzi Paşa ve Kazım Paşa ile bir durum değerlendirmesi yaparak un Ağustos ayı sonlarında yapılması kararlaştırıldı.

Hazırlıkları oldukça hassas ve büyük bir özen içinde yapılan için 26 Ağustos’ta saat 03:00’te karargâhtan ayrılan Paşa beraberinde Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa ve Batı Cephesi ı olduğu halde Birinci Ordu’nun gözetleme yeri olan Kocatepe’ye geldi. Sabah saat 05:00’te gün ağarırken topçu ateşiyle taarruz başlamıştır.


Tarafların ordu mevcutları şu şekilde idi: Yunan kuvvetleri, 6.564 subay, 218.000 er, 83 tüfek, 1.300 kılıç, 3.113 makineli tüfek, 1.280 ağır makineli tüfek, 418 top ve 50 uçak. kuvvetleri, 8.659 subay, 199.283 er, 100.352 tüfek, 2.025 hafif makineli tüfek, 839 ağır makineli tüfek, 5.000 kılıç, 340 top ve 8 uçak.


Topçu ateşini müteakip piyadeler ileri harekâta başlamıştır. Bütün cephede birlikler düşmanla temas haline gelmiş, süngü hücumuna kalkan bazı birlikleri ilk olarak Tınaztepe, kısa süre sonrada Belentepe’yi ele geçirmişlerdir. Buraları, mentepe, Sivritepe ve Kırcaarslan’ın ele geçirilmesi takip etmiştir. birliklerinin çökertmeye çalıştıkları Yunan cephesi yirmi kilometrelik bir alandı. Bu ilerleyişi karşısında Yunan Trikopis Afyon’daki Yunan hastanelerinin boşaltılmasını Uşak’a nakledilmesini emretti. Batı Cephesi’nin Kuzey kanadındaki Seyitgazi’de de ordusu Yunan birliklerini oyalamak amacıyla taarruza başlamıştır.

Kaynakça
Makale yazarı :
Yrd. Doç. Dr. Burhan Sayılır
Bibliyografya :
Kaynak :

30 Ağustos Zafer Bayramı Kanunu, İlk Zafer Kutlaması ve Büyük Taarruz İle İlgili Bazı Bilgiler, Çanakkale Araştırmaları Türk Yıllığı Yıl: 12, Bahar 2014, Sayı: 16, s. 91-92

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Türk Oğlu

Ölüm arifesine girdi denilen adam Gökler kızıllaşırken, kararırken bir akşam Yelesini kabartıp ihtişamla gerindi; Bu

Milliyet davası

Milliyet dâvası şuursuz ve ölçüsüz bir dâva şeklinde mütalâa ve müdafaa edilmemelidir. Milliyet dâvası siyasî

Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay Arkeoloji Müzesi, çağdaş Müzeciliğin bütün donanımlarına sahip olarak yapılan yeni binasında 2014 yılından itibaren

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku