Prof. Dr. Halil İnalcık’ın ağzından “Atatürk”

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

’in önderliğinde ’nin yarattığı iye devleti kurulunca, tarih görüşü kökünden değişti. tarihi, ’dan ’e kadar uzayan bir da kavminin tarihi olarak ele alındı ve tarihinin bir parçası olarak milli görüşle yorumlanır oldu. iye’sinde bir İslami cemaatten bir milleti yaratılmak istendi. kimliği, vatandaşlığı tüm öbür kimliklerin üstünde hakim bir kimlik, bir devlet politikası olarak ortaya atıldı. Batı emperyalizmine karşı büyük mücadeleyi örgütlerken, tüm milletleri, , ve Çin, onun milli mücadelesini kendi mücadeleleri olarak benimsediler. Gandhi, milli mücadelesini desteklemek için, İngiltere’nin asker toplamasına karşı, müslümanlarla non-cooperotion hareketini başlattı. iye kapitulasyonları kaldırınca, Çin bunu örnek olarak kapitülasyonları kaldırdı. Afganistan’da, ’da, milli hareket örneğini izledi.

Kaynakça
Makale yazarı :
Prof. Dr. Halil İnalcık
Bibliyografya :
Kaynak :

Prof. Dr. Halil İnalcık’ın 29 Mart 2006 tarihinde Ankara Üniversitesi Rektörlüğü 100. Yıl Salonu’nda sunduğu “Tarih ve Politika” konulu konferans metni, s.1

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Osmanlı Tarihinde Cellatlar

1826 tarihine kadar Osmanlı Devletinin, askeri disiplinle yetiştirilen ve cellatbaşının nezareti altında devlet cellatları bulunmuştur.

Türklerde kadının önemi

İslam hukukuna dayalı Türk devletlerinin 9.yüzyılda İslam dinini kabul etmesiyle kurulduğunu belirten Afet İnan, bu

Kam ile Kut’lu Ruh

Sarı Kamıştan bir değnekle,Sarı-kula bir (atla),Sarı ipek dizginle,Sarı ipekten bir kürkle,Ülgön’ün oğlu Kan Kartış,Oynayarak gel

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku