İlkokul öğretmeni vatanın en hayırlı öğesidir

Çankaya’da yeni açılan bir ilkokulu ziyarete gitmiş.

Öğretmen tahta başında ders veriyormuş. Cumhurbaşkanı girer girmez, saygı işareti vermiş. Çocuklar ayağa kalkmış ve oturunuz işareti verdikten sonra yüzünü tahtaya çevirip derse devam etmiş. Atatürk, beş on dakika ayakta dersi dinlemiş. Çıkarken öğretmen yine aynı ses aynı eda ile öğrencileri ayağa kaldırmış ve oturunuz işareti vererek derse devam etmiş.

Atatürk kapıdan çıkarken yanındakilere:

Gördünüz mü öğretmeni? Cumhurbaşkanına önem vermedi.

demiş ve eklemiş:

-İlkokul öğretmeni vatanın en hayırlı öğesîdîr. Onlar vatan evlâtları ile o kadar haşır neşir olmuşlardır ki âdeta çocuklaşmışlardır. Onların gözünde en sevgili varlık, öğrencileridir. Bu öğretmen eğer dersini bırakıp yüksek saygısını sunmak için yanıma gelseydi ve çıkarken beni merdivenlere kadar geçirseydî, öğrencileri gözünde küçülürdü. Onların gözünde en saygıdeğer en büyük adam öğretmendir.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Kurt içerikli atasözleri

Kurda konuk giden köpeğini yanında götürür (Türkiye Türkçesi)Kurdun konaklığına get, köpeği de ardından apar (Kazak

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku