Atatürk’e ait iki hatıra

Kazım Orbay - Atatürk’e ait iki hatıra
Kazım Orbay - Atatürk’e ait iki hatıra
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

larından olan ( 1886-1964) döneminde de Üçüncü Ordu Müfettişliği, Askeri Şura Üyeliği, Genelkurmay Başkanlığı ve Kurucu Meclis Başkanlığı görevlerinde bulundu. Gerek uluş Savaşında gerekse onu izleyen devredeki askeri başarıları sebebiyle ’ün takdir ve sevgisini an orgeneral Orbay’ın -kendi elyazısıyla- iki değerli hatırasını ilk defa olarak yayımlıyoruz;

Birisi, uluş Savaşı günlerinin hatırasıdır. Başlık Meydan Muharebesi’ne 3. Kafkas Tümeni ı Albay olarak katılmıştım. Bu savaşın kesin zaferle sonuca ulaştığı 30 Ağustos günü akşamına yakın saatlerde Tümen’in kahraman II. Alayı birlikleri batıdan, Kızıltaş deresi yönünden sardıkları Yunan ordusunun iki Tümen ı ile çeşitli rütbelerde 75 ını ve 2000 erini ilk olarak esir aldılar. 31 Ağustos günü, 3. Kafkas Tümeni Baş’ın emrettiği, ilk hedef ’e doğru hızla yürüyordu. Esirleri, yolu üstünde, Dumlupınar’da bulunan Başlık karargahına teslime hazırlanıyordu. Bunu öğrenen , benim esir iki Tümen ını kendilerine getirmemi emretmişler. Ben iki Yunanlı a, kimlerin yanına gideceğimizi söylemeden beraber gelmelerini bildirdim. Köyün bir evinin avlusunda büyük bir masanın etrafında, ortada Başımız, iki tarafında Genelkurmay Başkanımız ile Garp Cephesi ımız oturmuşlardı. Başımız tam karşısında bana ve sağımda biri general, biri de albay olan yunanlı lara yer gösterdi. çok nazik ve asil tavrı ile, güler yüzü ile Türkçe sorularına başladı; bunları Fransızcaya çeviriyordum. Bir iki çok önemli ve Yunan Baş Vekili ve Karargahı hakkındaki sorular üzerine general olan Yunan ı, kinıin önünde bulunduklarını anlamak istedi. bu soruya, şahsında toplanmış Türk gücüne yakışır gür bir sesle ve Fransızca “Mareşal cevabını verdi.

Kendi Başlarının, Yunan ordusunun tali’ini tayin eden en kesin neticeli meydan muharebesi günlerinde Atina’da olduğunu bilirken, muzaffer Türk Başının hedefine, orduları önünde yürüdüğünü görmenin ve mahrum kalıp özledikleri bir Başlarını ’de bulmuş olmanın heyecan, hayret ve hayranlığı içinde kalan Yunan ları, bir anda elektriklenmiş gibi ayağa kalktılar ve asklerinin en itinalı ve en saygılı hazır ol durumları ile Gazi Başımızı selamladılar ve kendilerine izin verinceye kadar kıpırdamadan, durumlarını değiştirmediler.

Bu hatıra, Gazi’nin idaresi altında çarpışarak kesin zafere ulaşan Türk ordusunun bir Tümen ı olarak benliğimi saran gurur ve bahtlılık içinde duyduğum heyecanı, aradan hemen tam 40 yıl geçmişken, içimde o günkü gibi duyarım.

İkinci Hatıra: Birinci hatıradan sonra uzun yıllar geçmiştir. Orgeneralim ve 3. Ordu Müfettişiyim. Yüksek Askeri Şura’da bulunmak üzere ’dayım. Bir gün Şura çalışmaları sırasında, ’ün Köşke gelmem emrini tebliğ ettiler. Gittim. Yanında Başbakan, İçişleri Bakanı vardı. Harita önlerine açılmıştı. Konuşmalar, o gün Diyarbakır’ın  kapısı önü sayılacak kadar şehre yakın bir köprüyü tutup saatlerce yolu kesen ve şehirden Mardin yönüne giden ve şehre o yönde gelen yolcu vatandaşları soyan, onlara eza, cefa eden ve idareye meydan okuyan kalabalık bir çetenin hareketi üzerine devam ediyordu. Birbiri ardınca yerinden alınan bilgiler incelendikten sonra, durumdan çok acı duyan , sorumlu Hükllmet başı ve ilgili Bakan’la da konuşarak özeti şu olan karara vardı: İçişleri Bakanı’na, “Şükrü Kaya, siz Hükllmetin tam yetkisi ile”, bana da “Orbay, siz de komuta yetkisi ile, ikiniz hemen şimdi Diyarbakır’a hareket edeceksiniz. Durumu, olayı oradaki yetkili idare başları ve larla yerinde soruşturacak, gerekli bütün tedbirleri alacak ve kesin kararlarınızı hemen bildireceksiniz. Oralarda buna benzer küçük, büyük olayların bir daha olmaması kesin olarak sağlanmalıdır.” dedi.

Hükümet otoritesini korumadaki bu içten sorumluluk duygusu, son derece sogukkanlılıkla verdiği kararlarındaki açıklık, doğruluk, çabukluk ve kesinlik, daha yanlarından ayrılmadan, görevimizi mutlak başaracağımıza her ikimizi de inandırmıştı. Bu engin inanış ve güven içinde işimizin başına koştuk ve görevlerimizi istenildiği gibi başarı ile yaptık.

Hangi göreve atansam, ’ü, o günkü sesi ile içimde duyarım.

Kaynakça
Makale yazarı :
Kâzım Orbay
Bibliyografya :
Kaynak :

Kâzım Orbay- Atatürk’e Ait İki Hatıra, Atatürk Araştırma Merkezi Dergisi Cilt: I / Kasım 1984 / Sayı: 1, s. 127 – 136

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Ergenekon menkıbesi

“(…)İlhan’ın oğulları bu muharebede ölmüşlerdi, ancak en küçüğü olan Kıyan kalmıştı. Kıyan o sene evlenmişti.

İskit atları

Atlar, zamanının büyük bir kısmını atın üzerinde geçiren göçebe İskitlerin hayatlarının temelini oluşturuyordu. At sürüleri

Lidyalılar’ın göçü

Anadolunun Lydia adlı bölgesinde, kral Atys’in zamanında, bir aralık şiddetli açlık baş gösterir. Kral, ahalinin

Uygurca 21. Ders

Yigirme birinçi (21-) Ders – Tekrar Derslerin çeyreğini bitirdik. Buraya kadar gelebildiyseniz ne âlâ. Ara

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku