Balkan Savaşları

 

Balkan Savaşları, Osmanlı Devleti’nin oldukça zayıf olduğu dönemlerin birinde meydana geldi. Savaş patlak verdiğinde Osmanlı Devleti, bunun için yeterli hazırlıklar yapmamıştı. Zira Balkanlı milletlerin Osmanlı Devleti aleyhine herhangi bir faaliyette bulunacakları ihtimali Osmanlı Devleti tarafından oldukça uzak bir ihtimal olarak görülmekteydi. Dahası Osmanlı Devleti bu dönemde oldukça zor bir durumda bulunuyordu. Bu bağlamda bir taraftan Trablusgarp Savaşı devam ediyordu, diğer taraftan da İtalyanlar Çanakkale’ye kadar ilerleyerek, İstanbul’u tehdit eder duruma gelmişlerdi. Ayrıca Arnavutluk İsyanı, Balkan Savaşları sırasında yeniden alevlenmişti. Bu dönemde ordu içindeki bir kısım subaylar arasında da ihtilaflar ve düşmanlıklar meydana gelmişti. Böylece Osmanlı Devleti, hâkimiyeti altındaki milletlere karşı koyamadı ve yüzyıllardır hüküm sürdüğü bu coğrafyadan çekilmek zorunda kaldı.

Balkan Savaşlarında Osmanlı Devleti, genel anlamda zor durumda kaldıysa da bazı cephelerde Osmanlı Devleti’nin şanına yakışacak önemli başarılar da sağlandı. Ancak Osmanlı Devleti, Balkanlarda sadece Osmanlı Devleti’nden ayrılmış bu yeni devletlerle değil, aynı zamanda bu devletlere ilaveten, mezkûr devletlere destek veren Almanya, Rusya, İngiltere gibi diğer Avrupalı devletlerle de dolaylı olarak savaşmıştı. Bahsi geçen çeşitli nedenlerden dolayı da savaşın genelinde başarı sağlanamadı. Bu suretle 450 yıl Osmanlı hâkimiyetinde kalmış olan Balkanlar kaybedilmiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

Haber Bültenimize Kaydolun

Türkçe Tarih'in yeni içeriklerinden en önce siz haberdar olun.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Boğazlar Meselesinden Montrö’ye

Jeopolitik açıdan dünyanın en önemli yerlerinden biri olan ve Osmanlı’nın elinde bulunan Boğazlar, Karadeniz’i Akdeniz’e bağlamaktadır. 1453’te İstanbul’un fethiyle birlikte tamamen Türklerin kontrolüne girmiştir. Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan…