Balkan Savaşları

Balkan Wars Boundaries
Kaynak: Wikimedia Commons'tan Özgür medya deposu
Balkan Wars Boundaries Kaynak: Wikimedia Commons'tan Özgür medya deposu
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

Savaşları, ’nin oldukça zayıf olduğu dönemlerin birinde meydana geldi. Savaş patlak verdiğinde , bunun için yeterli hazırlıklar yapmamıştı. Zira lı milletlerin aleyhine herhangi bir faaliyette bulunacakları ihtimali tarafından oldukça uzak bir ihtimal olarak görülmekteydi. Dahası bu dönemde oldukça zor bir durumda bulunuyordu. Bu bağlamda bir taraftan Savaşı devam ediyordu, diğer taraftan da İtalyanlar ’ye kadar ilerleyerek, ’u tehdit eder duruma gelmişlerdi. Ayrıca Arnavutluk İsyanı, Savaşları sırasında yeniden alevlenmişti. Bu dönemde ordu içindeki bir kısım subaylar arasında da ihtilaflar ve düşmanlıklar meydana gelmişti. Böylece , hâkimiyeti altındaki milletlere karşı koyamadı ve yüzyıllardır hüküm sürdüğü bu dan çekilmek zorunda kaldı.

Savaşlarında , genel anlamda zor durumda kaldıysa da bazı cephelerde ’nin şanına yakışacak önemli başarılar da sağlandı. Ancak , larda sadece ’nden ayrılmış bu yeni devletlerle değil, aynı zamanda bu devletlere ilaveten, mezkûr devletlere destek veren , , gibi diğer Avrupalı devletlerle de dolaylı olarak savaşmıştı. Bahsi geçen çeşitli nedenlerden dolayı da savaşın genelinde başarı sağlanamadı. Bu suretle 450 yıl Osmanlı hâkimiyetinde kalmış olan lar kaybedilmiş oldu.

Kaynakça
Makale yazarı :
Dr. Yaşar Arslanyürek
Bibliyografya :
Kaynak :

Balkan Savaşları ve Sonuçları Üzerine Bir Değerlendirme, Akademik Sosyal Araştırmalar Dergisi, Yıl: 7, Sayı: 89, Mart 2019, s. 99-113

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Conkbayırı Taarruzu

Taarruzun Conkbayırı’ndan yapılmasını gerekli buluyordum. Bu taarruza çok fazla önem verdiğim için ve benden önce

Orta Asya Saka kabileleri

Darius ve onun mirasçısı Serhas (M. Ö. 486 – 484’te hüküm sürdü) kendi yazıtlarında Farsların

Kutadgu-Bilig

Kâşğarî ve Yûsuf Hâs Hâcib gibi Hâkânî müelliflerinin eserlerinde de, Sanatta görülen tarzda, bir kültür

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku