Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

Yerle göğü birbirine bağlayan yaşam ağacı Ulu Kayın’ı (Bay Terek’i) korur. Bazı boyları ağaçtan türediklerine inanırlar. Örneğin bir boyun adı olan kelimesi, “Ağaç Kovuğu” demektir. ’ı annesi, bir adanın ortasında bulunan ağacın kovuğunda doğurmuştur. lar da onun soyundan türemişlerdir. Aslında ağaç kovuğunun içerisinde yer alan motifinin sonraki çağlarda, söylenceyi daha gerçekçi bir hale getirmek için oluşturulduğu anlaşılmaktadır. Daha eski dönemlerde doğrudan ağaçtan doğma şeklinde bir anlayışın var olduğu rahatlıkla söylenebilir ve buradaki ağaç da aslında sıradan bir ağaç olmayıp, Ulu Kayın’dır. Çünkü o, tüm yaşamı ve doğurganlığı simgelemektedir. Bir benzetim yapıldığında Han’ın ilk eşinin de kavramıyla bağlantılı olduğu görülebilir. Han’ın bulduğu bu kız da bir ağacın ortasında oturmaktadır. Ve daha sonra doğurduğu üç oğlundan türeyen Üçoklar adı verilen boylarının anası olarak kabul edilir. Ağaç, soyluluğu da ifâde eder. nde büyük ve kovuğu olan ağaçlara saygı duyulur, hattâ bu tür ağaçlardan korkulur, içinde Al Anasının (veya nın) yaşadığına inanılır. ’yı belirgin bir biçimde ’dan ayıran en önemli özellik, içinde yaşayan dişi bir varlığın veya ın bulunması ve onun da doğurgan olmasıdır.

Kaynakça
Makale yazarı :
Deniz Karakurt
Bibliyografya :
Kaynak :

Türk Mitoloji Ansiklopedisi, Birinci Baskı, Ağustos  2011, e – Kitap, s. 34

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Uygurca 24. Ders

Yigirme tötinçi (24-) Ders Töt oquğuçi meşq işlimeyvatidu. 1 — Siler néme iş qilivatisiler? 2

Türkiye niçin geri kaldı ?

Modern cemiyetin vasıfları şu ölçüler­le tespit edilmektedir: 1) Bu cemiyette halkın çoğunluğunun ihtiyaçları çok çeşitlidir.

Anıtkabir Aslanlı Yol

cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgâhına ulaşmak için kullanılan Aslanlı Yol

Uygurca 29. Ders

Yigirme toqquzinçi (29-) Ders – Salam Xelqim Senuber Tursunniñ xelq, veten, millet söygüsi toğriliq éytqan

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku