Yüzüncü yılında Mîsâk-ı Millî anılacak
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu Türk milletinin istiklal yolundaki hedeflerinin en açık şekilde ifade edildiği belge olan kararlarının kabul edilişinin 100. yıl dönümü vesilesiyle 28 Ocak’ta İstanbul’da tanıtım ve anma etkinlikleri düzenleyecek.

“Millî And” anlamına gelen ve 28 Ocak 1920 tarihinde toplanan son Osmanlı Mebusan Meclisinin gizli oturumunda kabul edilen 6 karardan oluşan “Mîsâk-ı Millî”yi anma etkinlikleri, 100 yıl önce gizli oturumun gerçekleştirildiği Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesine (MSGÜ) bağlı Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenecek olan törenle başlayacak. Tarihî kararların alındığı gizli oturuma ev sahipliği yapan salon, 100 yıl sonra burada alınan kararların Türk tarihi açısından taşıdığı öneme dair değerlendirmelerin yapılacağı konuşmalara ev sahipliği yapacak. Saat 16.00’da açış konuşmalarıyla başlayacak olan etkinlikler kapsamında tarihî salon ve bina MSGÜ Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi tarafından konuklara tanıtılacak. Tanıtımın ardından Mîsâk-ı Millî’ye ilişkin belge ve fotoğraflardan oluşan bir sergi ziyarete açılacak. Burada düzenlenen törenlerin ardından Türk Tarih Kurumu tarafından hazırlatılan Mîsâk-ı Millî belgeselinin galasının yapılacağı Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezine geçilecek. Anma etkinlikleri saat 18.00’de gerçekleştirilecek olan gösterimin ardından düzenlenecek resepsiyonla sona erecek. Tüm etkinlikler ilgililerin katılımına açık olarak gerçekleştirilecek.

Kaynak :

Türk Tarih Kurumu duyuru belgeliği

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

İstiklal Harbimiz

Kazım Karabekir Paşa’nın 1930 yıllarında yazdığı ve yayınlanmasını ailesine vasiyet ettiği, yakın tarihimizin bir bölümünü

Nene Hatun

Tarihe 93 Harbi olarak geçen Osmanlı-Rus savaşı sırasında, Erzurum Aziziye Tabyası’ndaki Rus işgaline karşı bebeğini

Şu Çılgın Türkler

Dünyadaki en meşru, en ahlaklı, en haklı, en kutsal savaşlardan birinin, emperyalizme karşı verilmiş ve

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku

Koşma

Kür Şad