Yüzüncü yılında Mîsâk-ı Millî anılacak
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

Ata Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Tarih Kurumu milletinin istiklal yolundaki hedeflerinin en açık şekilde ifade edildiği belge olan kararlarının kabul edilişinin 100. yıl dönümü vesilesiyle 28 Ocak’ta ’da tanıtım ve anma etkinlikleri düzenleyecek.

“Millî And” anlamına gelen ve 28 Ocak 1920 tarihinde toplanan son Osmanlı Mebusan Meclisinin gizli oturumunda kabul edilen 6 karardan oluşan “”yi anma etkinlikleri, 100 yıl önce gizli oturumun gerçekleştirildiği Güzel lar Üniversitesine (MSGÜ) bağlı Güzel lar Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenecek olan törenle başlayacak. Tarihî kararların alındığı gizli oturuma ev sahipliği yapan salon, 100 yıl sonra burada alınan kararların tarihi açısından taşıdığı öneme dair değerlendirmelerin yapılacağı konuşmalara ev sahipliği yapacak. Saat 16.00’da açış konuşmalarıyla başlayacak olan etkinlikler kapsamında tarihî salon ve bina MSGÜ Rektörü Prof. Dr. tarafından konuklara tanıtılacak. Tanıtımın ardından ’ye ilişkin belge ve fotoğraflardan oluşan bir sergi ziyarete açılacak. Burada düzenlenen törenlerin ardından Tarih Kurumu tarafından hazırlatılan inin galasının yapılacağı Tophane-i Amire Kültür ve Merkezine geçilecek. Anma etkinlikleri saat 18.00’de gerçekleştirilecek olan gösterimin ardından düzenlenecek resepsiyonla sona erecek. Tüm etkinlikler ilgililerin katılımına açık olarak gerçekleştirilecek.

Kaynak :

Türk Tarih Kurumu duyuru belgeliği

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

İstiklal Harbimiz

Kazım Karabekir Paşa’nın 1930 yıllarında yazdığı ve yayınlanmasını ailesine vasiyet ettiği, yakın tarihimizin bir bölümünü

İstiklal Harbimizin Esasları

Kazım Karabekir Paşa’nın ‘İstiklal Harbimizin Esasları’ isimli eseri ile ilgili Paşa’nın damadı Prof. Faruk Özerengin

Kût’ül-Amâre Zaferi

Kût’ül-Amâre Zaferi’nin 103’üncü yıl dönümünde, zaferin mimarı kahraman şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet,

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku

Yoğ