Yüzüncü yılında Mîsâk-ı Millî anılacak

 

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu Türk milletinin istiklal yolundaki hedeflerinin en açık şekilde ifade edildiği belge olan Mîsâk-ı Millî kararlarının kabul edilişinin 100. yıl dönümü vesilesiyle 28 Ocak’ta İstanbul’da tanıtım ve anma etkinlikleri düzenleyecek.

“Millî And” anlamına gelen ve 28 Ocak 1920 tarihinde toplanan son Osmanlı Mebusan Meclisinin gizli oturumunda kabul edilen 6 karardan oluşan “Mîsâk-ı Millî”yi anma etkinlikleri, 100 yıl önce gizli oturumun gerçekleştirildiği Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesine (MSGÜ) bağlı Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenecek olan törenle başlayacak. Tarihî kararların alındığı gizli oturuma ev sahipliği yapan salon, 100 yıl sonra burada alınan kararların Türk tarihi açısından taşıdığı öneme dair değerlendirmelerin yapılacağı konuşmalara ev sahipliği yapacak. Saat 16.00’da açış konuşmalarıyla başlayacak olan etkinlikler kapsamında tarihî salon ve bina MSGÜ Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi tarafından konuklara tanıtılacak. Tanıtımın ardından Mîsâk-ı Millî’ye ilişkin belge ve fotoğraflardan oluşan bir sergi ziyarete açılacak. Burada düzenlenen törenlerin ardından Türk Tarih Kurumu tarafından hazırlatılan Mîsâk-ı Millî belgeselinin galasının yapılacağı Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezine geçilecek. Anma etkinlikleri saat 18.00’de gerçekleştirilecek olan gösterimin ardından düzenlenecek resepsiyonla sona erecek. Tüm etkinlikler ilgililerin katılımına açık olarak gerçekleştirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

Haber Bültenimize Kaydolun

Türkçe Tarih'in yeni içeriklerinden en önce siz haberdar olun.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Boğazlar Meselesinden Montrö’ye

Jeopolitik açıdan dünyanın en önemli yerlerinden biri olan ve Osmanlı’nın elinde bulunan Boğazlar, Karadeniz’i Akdeniz’e bağlamaktadır. 1453’te İstanbul’un fethiyle birlikte tamamen Türklerin kontrolüne girmiştir. Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan…