Generic selectors
Sadece birebir eşleşmeler
Başlıkta ara
İçerikte ara
Yazılarda ara
Sayfalarda ara

İzmir ve ilçeleriyle ilgili bazı eski kartpostal görüntüleri

İzmir ve ilçeleriyle ilgili bazı eski kartpostal görüntüleri
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

lar 1850’li yıllardan sonra yaygın bir iletişim aracı haline gelerek ilk önce Avrupa’da daha sonra dünyada yaygınlaşmıştır. Hemen hemen her şeyin kartpostapostalı üretilir hale geldi. Her şehrin, her ilçenin hatta her köyün. Osmanlı’da lar II.Abdülhamit döneminde görüldü. Etkili bir iletişim aracı olan lar her konuda insanları haberdar edebiliyordu. Stüdyo çekimi fotoğraflardan tutun da doğa, manzara veya eski eserlerle ilgili olabilmekteydi. Zaman zaman da çekilen fotoğraflara yasak getiriliyordu. Mesela saray, padişah türbelerinin içleri, kadın veya erkek resimler “adab-ı umumiye mugayyir” olarak değerlendiriliyor, bu tür olanlar toplatılıyor, sansür konuyor, yayınlanan padişah iradeleri ile sert tedbirler alınıyordu.

Çalışmada ili ve ilçeleri ile ilgili eski görüntüleri kullanılmıştır. Çalışmada örnek verilen obje malzeme olan lar genellikle 1950-1980 yılları arası görüntülerdir. Hepsi de renkli fotoğraf olarak çekilmiştir. Görüntüler bizi o dönemki ilçelerin veya şehrin genel durumu, sokakları, bilinen caddeleri, meydanları, o dönemdeki kullanılan arabalar, araçlar, evler konusunda bilgi vermektedir. larında kullanılan en çok görüntü herkesin bildiği alanlardır. Örneğin Konak meydanı, kordon veya Karşıyaka gibi. Bazen da tek görüntü olduğu gibi bazen çoklu görüntüde olmaktadır.

ı gönderen kişiler gönderdikleri kişiye hem o anı (kutlama gibi) hem de gerek yaşadıkları veya gezdikleri yerler konusunda da bir fikir vermektedirler. Eski lara bakarak o ilçenin veya o görüntünün çekildiği yerin bu günkü halini de karşılaştırma yapma imkanı vermektedir. Mesela o gün trafiğe açık olan bir alan bu gün farklı şekildedir. Ya da tek katlı evlerden oluşan bir mahalle bugün çok katlı evlerden oluşmaktadır. O dönemde yeşil alan bir alan bugün farklı şekilde kendini göstermektedir. Özellikle ı fotoğrafının çekildiği dönemi yaşayanlar hasretle o dönemleri anmakta ve özlem duymaktadır.

Kaynakça
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Geldikleri Gibi Giderler!

Türkçe Tarih sayfamızdaki bir takipçimiz, “Geldikleri gibi giderler!” konu başlığımızın altına, bu sözün Atatürk’e ait

Diktatörlükler

Uzun uzun size demokrasi tarihini yazacak değilim. Ama bugünkü yazımı “diktatörlükler” üzerine yazdım. Faşizm, demokrasi,

Okumaz-Yazarlar

Dün yayınlanan BBC Arşiv Odası programının konusu yine Uğur Mumcu’ydu.[1] Biliyorsunuz ki, 24 Ocak 1993

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku