Megali İdea’yı ilk dile getiren Yunan Başbakanı Ioannis Kolettis

Megali İdea, ilk kez, Yunan Başbakanı İoannis Kolettis’in 1844 anayasasının ilanından önce Kral Otto ile yaptığı tartışmalar sırasında ortaya atılan, o zamanlar hala Osmanlı Devleti hakimiyeti altında bulunan ve Yunan nüfusunun fazla olduğu bölgeleri de içeren, antik dönemlerden beri Yunanlarla ilgili olan yerleri bir Yunan Devleti hakimiyetine geçirerek Bizans İmparatorluğu’nu diriltme hedefini ifade eden bir görüştür.

Türk Milleti’ne karşı yapılması planlanan Büyük Suikast‘in en son safhalarına gelinmiş, Birici Dünya Savaşı sonunda Paris’te toplanan uluslararası barış konferansının ardından imzalanan Sevr Antlaşması ile bu hayale çok büyük ölçüde yaklaştığını düşünen Yunanistan Krallığı, Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu bu zor durumdan faydalanarak 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal etmişti.

Mondros Mütarekesi’nden sonra İngilizler de İstanbul’u önce 13 Kasım 1918 tarihinde fiili olarak, daha sonra da 16 Mart 1920’de tarihinde resmi olarak işgal etmişlerdi.

Bizans İmparatorluğu’nu ya da onların dillerindeki Büyük Yunanistan’ı tekrar canlandırma girişimi, sadece askeri bir harekat değildi. Yunan İstanbul’u geri alma planlarını her zaman canlı tutmuştu.

Birinci Dünya Savaşı Yunan propaganda afişi, 1917

Yunanistan Ulusal Bankası’nın isteği doğrultusunda 1920’de Amerikan Banknot Şirketi tarafından yeni Yunan 500 drahmisi tasarlandı.

Yunan 500 drahmisi ön yüz

Bu drahminin ön yüzünde Yunanistan Ulusal Bankası kurucularından birisi olan Georgios Stavros’un resmi bulunmaktaydı.

Sevr Antlaşması’nın imzalanmasından sonra 1923’te tedavüle girmesi planlanan, ama hali hazırda basılmış ve kullanılması hazır olan 500 Drahmi’nin arka yüzünde Ayasofya’nın minaresi bulunmamaktaydı.

Yunan 500 drahmisi arka yüz

“Keşke Yunan galip gelseydi! Ne hilafet yıkılırdı! Ne şeriat kaldırılırdı!” diyenlerin de hayal gördüklerinin bir ispatı olan bu paranın da kullanılmaya başlanılmasıyla, yazımızın en başında gördüğünüz Yunan askerlerinin rüyasının gerçekleş miş olduğuna artık süphe yoktu.

Ta ki, Türk’ün başbuğu Mustafa Kemal Atatürk ve Kuvâ-yi Milliyesi bu hayalleri tarihin derinliklerine gömene kadar!

Kaynakça:

Alexandra Koroxenidis, A history of Greece’s banknotes, Kathimerini English Edition, 27 Şubat 2007

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

Haber Bültenimize Kaydolun

Türkçe Tarih'in yeni içeriklerinden en önce siz haberdar olun.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Van Yedi Kilise

Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesinde, LOT 13551, no. 48 ile kayıtlı bulunan bu fotoğraf, Van Yedi Kilise olarak da bilinen Varagavank Ermeni manastırında, Ermeni rahipleri ve çocukları resmetmekte.. Yıl 1880…