İskitler’in silahları

İskit savaşçılarını gösteren bir rölyef; Kırım'daki Kul-Oba Kurganı'ndan bir Elektrum-Kupası'ndan, MÖ 400. (Ermitaj, St. Petersburg)
Kaynak: Wikimedia Commons'tan Özgür medya deposu
İskit savaşçılarını gösteren bir rölyef; Kırım'daki Kul-Oba Kurganı'ndan bir Elektrum-Kupası'ndan, MÖ 400. (Ermitaj, St. Petersburg) Kaynak: Wikimedia Commons'tan Özgür medya deposu
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

M. Ö. VII–III. yüzyılın başındaki askerinin görü­nüşü hakkında, e ait çok sayıdaki taş heykellerle daha az sayıdaki Yunanlı ustaların yaptıkları heykelli, kabartma ve oyma minyatürlerden haberdar oluyoruz. Ayrıca askerlerinin çok sayıdaki silahları da erkek ve askerlerinin yüzlerce mezarında buluna­rak günü kadar ulaştı.

M. Ö. IV. yüzyılda askerinin silahları, büyük bir gelişme gösterdi. O dönemde toplumunun sosyal açıdan sınıflara bölünmesi, hafif okçu süvari askerleri­nin sayısının azalmasına yol açtı (Bu sınıfı ise hep in kendileri oluşturuyor, hatta onları “okçu süva­ri” anlamına gelen Yunanca’daki “hippotoksot” teri­miyle adlandırıyorlardı). Hükümdarın valileri ile kabile reislerinin birliklerindeki asker sayısı ise arttı. Bu asker­ler, saldırı silah takımlarına, bunların bazıları ayrıca savunma askerî teçhizatına da sahiptiler. Zırhlı askerler de mevcuttu. Bazen soylu askerlerinin atlarına dahi zırh giydiriyorlardı.

askerinin temel silahı, hafif okları olan kısa bir yaydı. Bunların kısa sapları boyanıyordu. Bronzdan yapılan okların uçları üç kanatlı veya piramit şeklindey­di. Hedefe ulaşıldığında okların uçları, yaranın içinde kalıyordu.

Yay ve çok sayıdaki ok (300’e kadar) “gorit” adı verilen açık kılıfta yer alıyordu. Bu kılıfın ön tarafı, çeşitli süsler, boncuklar ve öldürü­len hayvanların tırnakları, kürk ve deri parçalarıyla süsleniyordu. Soylu sınıfın temsilcilerinin okları­nın koyulduğu kılıf bölümü, Yunan ustalarının işçiliği olan altın, gümüş veya bronz süslerle kaplanmıştı.

Goriti, kılıç kemerine yerleştiriyor, karınlarına ise çapraz şekilde tama­men demirden yapılan uzun hançer (akinak) asıyorlardı. Akinak, in temel silahlarından biriy­di. Uzun namlulu kılıç ­karta­ ise akinakla kıyasla daha az kullanılı­yordu. Ancak sapları ile kınlarının bütün ayrıntıları, akinakınkiyle aynıydı. Soylu askerler, yaklaşık 50 santimetre olan uzun namlulu akinaklar kullanıyordu. Bunların sap­ları ile kınları, genelikle işçiliği olan altından kalıp tasvirlerle kap­lanıyordu. Yunan mitolojisindeki süjelerle hayvan tasvirleri, siparişi veren e çok sevdikleri hayvan üslubunu hatırla­ tıyordu.

En soylu le bazı askerlerinin sahip oduğu (muhtemelen meşhur bahadırlar) silahlar arasında topuzlar da vardı. askerleri arasında 2.5 – 3 metre uzunluğunda mızraklar da çok popülerdi. Askerler yan­larında ikişer tane mızrak taşıyor ya da birinin yerine kısa saplı atma mızrağı kullanıyorlardı. savunma silahlarının en yaygını ise kalkandı. İlk kalkanlar, Eski Doğu geleneklerine göre yuvarlak yapı­lıyor ve metalle kaplanıyordu. Ancak asıl kalkanı olarak uçları yuvarlak olan dikdörtgen kalkanlar kabul edilmektedir. Kalkanlar ve sert deri ya da küçük tahtalardan yapılıyordu. Daha sonra küçük kalkanlar (pelteler) yayıldı. Bunlar yarım ay şeklinde oluyordu. Ancak dikdörtgen şeklinde olanlar da vardı. Bunlara ok ve kılıçtan çok iyi koruyan deri parçaları asılıyordu. Kalkanlar sıkça metalden dar şeritlerle kaplanıyordu. arasında oval şeklindeki sırt kalkanlar da çok yaygındı. Onları zırhın sırt kısmına ve ön kollara bağlıyorlardı. Bu tür kalkanların deri temelini metal parçalarla kaplıyor, bu da askerlere ellerini hareket etrek vücutlarını korumalarını sağlı­yordu.

zırhları çok çeşitliydi. Bazıları kısa ve kolsuz, bazıları uzun kollu uzun kaftan şeklinde, bazıları çeşitli silahlarla donatılmış zırh takımlarıydı. zırh takım­ları aynı zamanda çok zarif olup zırhın kendisi farklı ölçüdeki demir ve bronz parçalardan oluşuyordu. Bunlarla özellikle yumuşak deri veya kumaştan olan temeli kaplıyorlardı.

Geniş (yaklaşık 25 santim) savunma kemerleri de benzer bir şekilde zırhla kaplanıyordu. 4 – 10 santim genişliğindeki kılıç kemerleri demirden ya da bronzdan dar şeritlerle kaplıyorlardı. M. Ö. VII – VI. yüzyıllardaki miğferleri ise bronzdan yapılan yarım küre for­ mundaki kasklar şeklindeydi. M. Ö. V – VI. yüzyıllarda bunlar ense ve kulakları da kapatan deri başlık şeklini aldılar. , antik Yunan askerî teçhizatlarını da kullandı­lar. Genellikle onlar başta miğferler olmak üzere bu silah ve teçhizatların şekillerini değiştiriyorlardı. Özel­likle kaşın altında kalan kısmı çıkartıyor, dizlikleri kaldı­rıyorlardı.

koşum takımı ise geleneğini devam ettirdi. Ancak gemler çok sadeleştirildi ve demirden yapılmaya başlandı (Yalnızca bazılarını bronzdan yap­tılar). Dizgin takımı ise hayvan üslubunda bronz­dan ya da kakma altından yapılıyordu. M. Ö. IV. yüzyıl­da Trakya’dan benimsenen ve Trakya hayvan üslubun­da yapılan gümüş dizginler kullanılmaya başlandı. Yastıklardan yapılan yumuşak eyer, geleneklerineuygun olarak oyma feston dilimleriyle şerit şeklinde çerçeveleniyordu. Göğüs kemerini ise oyma bronz ve başka parçalarla süslüyorlardı.

Kaynakça
Makale yazarı :
Rafail Hakimov
Bibliyografya :
Kaynak :

Atlas Tartarica, Tatarlar ve Avrasya Halklarının Tarihi, Tataristan Cumhuriyeti: Dünü ve Bugünü, Çevirmen: İlyas Kemaloğlu, Tataristan Cumhuriyeti Ş. Mercanî Tarih Enstitüsü, Tataristan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığı, Kazan – Moskova – St. Petersburg – İstanbul, 2017, s. 64

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Mert Türk milleti

Çanakkale Savaşları’nda savaşıp, bir kolu ile bir ayağını kaybeden General Bridges, yurduna döndükten sonra anlattığı

Uygurca 42. Ders

Qiriq ikkinçi (42-) Ders – Tekrar Muhtemelen hikayenin devamını merak ediyorsunuz, öyleyse sizi sıkıcı gramatik

Uygurca 19. DERS

On toqquzinçi (19-) Ders Mahire bilen Adil özliriniñ çüştin kéyin ve keçlerni qandaq ötküzüşini sözlişivatidu.

Kerkük Manileri

Toplayan: Müderriszade Salâhattin Sait Görse dal Bülbül konar görse dal. Göz sarraf gevil[1]dellal Kalbe danış

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku