Türk tarihinin dönüm noktası

E-92 - Yükleyenin kendi çalışması, CC BY-SA 4.0, Kaynak: Wikimedia Commons'tan Özgür medya deposu
E-92 - Yükleyenin kendi çalışması, CC BY-SA 4.0, Kaynak: Wikimedia Commons'tan Özgür medya deposu
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

Efendiler, Meydan Muharebesi ve onun son safhası olan bu Muharebesi tarihinin en mühim bir dönüm noktasını teşkil eder. Tarihi millîmiz çok büyük ve çok parlak zaferlerle doludur. Fakat milletinin burada ihraz ettiği zafer kadar neticei kat’iyeli ve bütün tarihe, yalnız bizim tarihimize değil, cihan tarihine yeni cereyan vermekte kat’i tesirli bir meydan muharebesi hatırlamıyorum.

Hiç şüphe etmemelidir ki, yeni Devletinin, genç inin temeli burada tarsin olundu. Hayatı ebediyesi burada tetviç olundu. Bu sahada akan kanları, bu semada pervaz eden şehit ruhları devlet ve imizin ebedî muhafızlarıdır. Burada esasını vâzettiğimiz ”Şehit Asker” âbidesi işte o ruhları, o ruhlarla beraber gazi arkadaşlarını, fedakâr ve kahraman milletini temsil edecektir. Bu âbide, vatanına göz dikeceklere ’ün günündeki ateşini, süngüsünü, savletini, kudret ve iradesindeki şiddeti hatırlatacaktır.

Efendiler, bu muazzam zaferin muhtelif âmilleri fevkinde en mühimi ve aslîsi milletinin bilâkaydüşart hâkimiyetini eline almış olmasıdır. Bu hâdisenin tarihimizde ve bütün cihanda ne büyük, ne feyizli bir inkilâp olduğunu izaha lûzum görmem. Milletimizin uzun asırlardanberi hanlar, hakanlar, sultanlar, halifeler elinde, onların tahakküm ve istibdadı altında ne kadar ezildiğini, onların hırslarını temin yolunda ne kadar büyük felâketlere ve zararlara uğradığını düşünürsek, milletimizin hâkimiyetini eline almış olması hâdisesinin bütün azamet ve ehemmiyeti nazarlarımızda tecelli eder.

Gerçi büyük zaferin ferdasına kadar ’da halife ve sultan namı altında bir şahıs ve onun işgal ettiği hilâfet ve saltanat ünvaniyle bir ma vardı. Fakat bu zaferden sonra millet o maları ve o ma sahiplerini lâyık olduğu âkıbete isal etti.

Kaynakça
Makale yazarı :
M. Kemal Atatürk
Bibliyografya :
Kaynak :

30 Ağustos Hatıraları, Mustafa Kemal Fevzi Çakmak Salih Bozok Muzaffer Kılıç Cevat Abbas Gürer, Cumhuriyet Gazetesi Yayınları, 2000, s. 18-19

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Ergenekon Söylencesi

Ergenekon (Ärgänäkon) Söylencesi ya da Ergenekon Efsânesi veya Ergenekon Destanı – kaynaklara göre Göktürklerin yeniden

Uygurca 8. Ders

Sekkizinçi (8-) Ders – Salamlişiş, Bazarğa Bériş ve Işleş Dervazida, çet’ellik oquğuçi Robin, Abliz bilen

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku