Plevne savunması

3. Plevne Muharebesi Romanya birlikleri Grivitsa mevzisini alırken gri renkli askerler Rumen mavi renkli askerler ise Osmanlıları temsil etmektedir.
Resim ismi. Kaynak: Wikimedia Commons'tan Özgür medya deposu
3. Plevne Muharebesi Romanya birlikleri Grivitsa mevzisini alırken gri renkli askerler Rumen mavi renkli askerler ise Osmanlıları temsil etmektedir. Resim ismi. Kaynak: Wikimedia Commons'tan Özgür medya deposu
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

Asıl olan, yüksek fedakârlık ve temiz soylu kahramanlık duygusudur. Bunun da tarihteki en canlı örneği ’dir. Ask ve strateji gözüyle bakıldığında yer itibariyle hiçbir önemi olmayan, pekiştirilmemiş ve saldırganların dörtte biri kadar az bir savunma kuvvetine sahip ordusu karşısında, Rus başının, daha önce küçük gördüğü Romanya ordusuna aman dedirten gazilerinin ünlü ezici kuvveti, ’nın seçkin kişiliği ve lıkta kesin kararlı tutumu ve büyüleyici etkisini bütün orduya yaydığı, ulu Tanrı katında beğenilen azmi, bir orduda Osmanlı Sancağı’nı hayattan, candan, rahattan, her türlü itibardan daha aziz ve kutsal tutmasına dayanmıştır.

Kaynakça
Makale yazarı :
Mehmet Nuri Conker
Bibliyografya :
Kaynak :

ZABİT VE KUMANDAN, CUMHURİYET YAYINLARI, 1998, S. 91-92

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Milli namusumuz!

Ben ve benim gibi birçok vatandaşlar, kardeşler, milletin asıl vatanı, ümitsiz felâkete düştüğü zaman görevli

Türkçülüğün Tarihi

TÜRKÜN ÖZYURDU Bugün Sibiryadan cenubî Avrupaya kadar uzanan geniş arazide Türk dili konuşulmaktadır. Bütün bu

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku