Kaya resimleriyle ilk karşılaşmam

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

Kaya resimleriyle ilk karşılaşmam 2004 yılında katıldığım bir araştırma gezisinde, ’da başladı. Bilim literatüründe “” olarak geçen kaya resimlerini gördüğümde başka bir dünya olduğunu düşündüm. Dönüş için ’dan ’a geçtiğimizde ayrılacağımız gece Bişkek’te yaşayan lerden biri, bana ’ı görmem gerektiğini söyledi. “Saymalı taş” çesinde ”süslemeli, işlemeli taş” demekmiş. ’da Fergana Vadisi’ndeki ları’nın kollarından Aladağlar bölgesinde, deniz seviyesinden 3500 metre yükseklikte bulunan ’ta yüz bin kaya resmi bulunuyormuş. Bunları öğrenince çok etkilendim, coğrafi ve doğal koşullarının bütün zorluklarına rağmen oraya gitmeye karar verdim.

Kaynakça
Makale yazarı :
Servet Somuncuoğlu
Bibliyografya :
Kaynak :

Saymalıtaş Gökyüzü Atları, Kutsal Karlı Dağlara Yolculuğun Öyküsü, Atokyay Yayıncılık, Ocak 2011, İstanbul, s. 28

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Turan Ovası

Esile mezarından Batıya doğru açılan yaylalar ve ovalar boyunca 1000 km kadar ilerleyince, Turan ovasına

Çuvaşların tanrı inancı

Çuvaşlardaki Tanrı anlayışı ile diğer Türklerdeki Tanrı anlayışı arasında benzErlikler vardır. Çuvaş dininin araştırmacılarından biri

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku