Unutulmuş adam: Yusuf Akçura

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

Tarihçi Berkes’in (1976), ”Unutulmuş adam” adını verdiği ’nın çülüğünü Fransız araştırmacı Georgeon’nun (1986) çeye çevrilen doktora tezinden okuyup öğrendik. Çağdaşı olan çüleri izlemekten geri kalmayan Gökalp, Gaspralı İsmail’in millet Varlığı için önkoşul saydığı ”Dilde, düşüncede ve iş hayatında birlik” önerisine; Osmanlıcı ile çü arasmdaki ”Osmanlı Birliği ” tartışmasına yakın ilgi göstermişti. milliyetçiliğinin fikir babalarından sayılan Akçura (1981, 1928), ”Yeni Devleti’nin Öncüleri” eserinde, Tanzimat’tan ’e uzanan çülük tarihini özetlemişti. Bu özetin özeti şöyledir:

Osmanlı tebaası Hıristiyanların bağımsızlık savaşımlarını arak ayrılması, “Sadık Milleti”nin kıpırdanmaya başlaması, Avrupa’nın müdahaleci politikası, Müslüman Osmanlılarla Hıristiyan Osmanlılara, artık bir arada yaşayamayacaklarını göstermişti… Daha derinlere inen düşünürler, din birliğinin bile artık yeterli olmadığını, varlığı sürdürmek için, Milleti’ne duyulan ihtiyacı görmüşlerdi. Güçlü Hıristiyanlık bile etnik azınlıkları bir arada tutamadığına göre İslam’ın Müslüman Birliğini koruyabilmesi düpedüz bir ham hayaldi…

Tanzimatçıların ”Osmanlı Milleti” ile Saltanatçıların ”İslam Milleti” umutları yıkılmıştı. Buna karşılık Mahmut Celalettin Paşa’nm önce Fransızca olarak kaleme aldığı, sonradan ya çevrilen ”Eski ve Yeni ler” tarihi, boynu bükük, mazlum lere yeni umutlar ve güven aşılıyordu. Genç Akçura (1981:145-52), ’da yayımlanan gazetesine yolladığı ”” denemesinde, bilinen Osmanlıcılık ve İslamcılık akımlarına ek olarak, yeni ”çülük Siyaseti”ni gündeme getiriyordu.

Kaynakça
Makale yazarı :
Bozkurt Güvenç
Bibliyografya :
Kaynak :

Türk kimliği kültür tarihinin kaynakları, Kültür bakanlığı, İnsanlık tarihi, Ankara 1994, s. 30-31

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Lisanın sadeleşmesi

Diyorlar ki: “Uğraşmaya ne hacet? İşte lisânımız kendi kendine sadeleşiyor. Yarım asır sonra ne Arapça

Büyük Taarruz

Türk İstiklal Harbi’nin dönüm noktası olan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Muharebesi, yok edilmek ve vatanından

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku