Generic selectors
Sadece birebir eşleşmeler
Başlıkta ara
İçerikte ara
Yazılarda ara
Sayfalarda ara

Seyit Onbaşı

Seyit Onbaşı anıtı - Kilitbahir / Çanakkale - Hakan Şahin
Seyit Onbaşı anıtı - Kilitbahir / Çanakkale - Hakan Şahin
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

1889’da Balıkesir’in Havran ilçesine bağlı Çamlık Köyü’nde doğmuştur. Çiftçi bir ailenin oğlu olan Seyit, çocukluğundan beri gürbüz yapısı ve pehlivan görüntüsü ile dikkat çekmiş ve bu görüntüsünden dolayı ona “Koca” lakabı takılmıştır. Koca Seyit 1909 yılında askere alınmış ve üç yıllık askerken 1912’de Balkan Savaşları başlamış ve birliği ile birlikte bu savaşa katılmıştır. Balkan savaşlarından sonra terhis edilmemiş Çanakkale cephesine görevlendirilmiştir. Koca Seyit’in adını yaptığı kahramanlıkla tarihe yazdıran ise Çanakkale Savaşı olmuştur. , Çanakkale cephesinde Rumeli yakasındaki Mecidiye tabyasında topçu eri olarak görevlendirilmiştir (Özdemir, 2015). Mecidiye tabyası 18 Mart 1915’te İngilizlerin Ocean zırhlısı tarafından ateş altına alınmıştı ve bu zırhlı hiç durmadan cepheyi bombalıyordu. Bu bombardıman sırasında burada görev yapan erlerden bir kısmı sipere sığınmış, bir kısmı şehit olmuş bir kısmı ise yaralanmıştır. Balıkesirli Koca Seyit bombardımanda yaralanmış ancak yine de ayağa kalkabilmiştir. Seyit, düşman gemilerinin karaya iyice yaklaştığını, bataryadaki topların ise zarar gördüğünü fark etmiştir. Toplardan biri sağlamdır, ancak onu da mermi ağzına götüren vinç arızalanmıştır.

anıtı – Kilitbahir / Çanakkale Hakan Şahin

Seyit 215 okkalık (yaklaşık 275 kg) mermiyi tek başına sırtlanıp namluya sürmüştür. ’nın namluya sürdüğü mermi Ocean zırhlısının dümenine isabet etmiş ve zırhlı ağır hasar almıştır. Bu olaydan sonra Çanakkale’deki birliğin komutanı Cevat Paşa, ’nın yaptığı kahramanlığın duyurulması için mermi sırtındayken fotoğrafının çekilmesini istemiştir. Ancak kaç kez denemesine rağmen top mermisini kaldıramamıştır. Bunun üzerine bu kahramanlığın ölümsüzleştirilmesi için tahtadan bir top mermisi hazırlanmış ve ’nın günümüze ulaşan resmi çekilmiştir (Taşkıran, 2009). ’nın adını tarihe yazdıran olay kısaca böyledir. 1918’de köyüne dönmüş ve mesleği olan ormancılık ve kömürcülüğe devam etmiştir. 1934 yılındaki soyadı kanunu ile “Çabuk” soyadını alan 1939 yılında hayatını kaybetmiştir (Özdemir, 2015).

Kaynakça
Makale yazarı :
Dr. Fatma Torun, Doç. Dr. Yasin Doğan, Prof. Dr. Kamile Gülüm
Bibliyografya :
Kaynak :

Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşlarındaki Rolüne Yönelik Öğrencilerin ve Ögretmen Adaylarının Metaforik Algıları: Boylamsal Bir Araştırma, Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi Cilt:23 Sayı:43, Haziran 2020, s. 2

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Ertuğrul faciası

… Yokohama’da birkaç gün için subaylar ve mürettebat gezmek için kente çıkarılmıştı. Herkesin sağlığı ve

Türk Tarihi Tetkik Heyeti

Zamanının çoğunu tarih çalışmalarına ayıran Atatürk, artık bu faaliyet­lerin bağımsız bir kuruluş tarafından yapılması zamanının

Aziziye Harikası

Erzurum’dayız. Şehirden önce şehirliği konuşalım. Kalıpta gövde, ne çıkar, eğer içindeki ruh kalpsa. Alevli ruh,

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku