Nutuk kitap kapağı, Mustafa Kemal Atatürk
Nutuk kitap kapağı, Mustafa Kemal Atatürk
Nutuk
Bu kitabı paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

 – Gazi tarafınfan 1927
(Ciltli, Kutu içinde, özel haritalarıyla beraber)

’ün yakın tarihimiz açısından büyük önem taşıyan ünlü eseri , yıllar sonra Arap harflerinden bir kez daha çevrildi. Uzun soluklu bu çeviri süreci, eserin 1934 baskısında var olan ve günü ulaşan çeşitli hataları da ortaya çıkardı.

15-20 Ekim 1927 tarihleri arasında Halk Fırkası kongresinde bizzat Paşa tarafından okunan büyük , iki yıllık bir çalışma sonunda 1927 baskısından ne aktarılarak Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

’un Arap harfli ilk baskısının metni 627, belgeleri ise 303 sayfaydı. 1934 yılındaki ilk Latin harfli yayını belgeler dâhil üç cilt yapılmış, Milli Eğitim Bakanlığı daha sonraki baskılarda eseri çoğunlukla üç cilt halinde yayımlamıştı. Yapı Kredi Yayınları Delta Dizisi’nden çıkan baskının tamamı tek cilt olarak 1197 sayfada toplandı ve orijinaldeki 10 renkli harita da eklendi.

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan ’un çevirisi 1927 tarihli orijinal baskıdan yapıldı. Bu nedenle, eserin 1934’teki ilk Latin harfli baskısında yer alan hatalı okumalar ve bu baskıya dayanarak daha sonraki baskılarda yapılan hatalar Yapı Kredi Yayınları’nın bu yayınıyla düzeltilmiş oldu. Yapı Kredi Yayınları, bundan sonra araştırmacılar, bilimadamları ve her zaman okuyacaklar için, ilerde “Yapı Kredi Yayınları baskısı” diye anılacak bir yayın yapmış oluyor.

Kitap detayları
Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları
Yayın dili : Türkçe
Basım Yılı : 2015
Sayfa sayısı : 918
Bu kitabı paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Mustafa Kemal Atatürk

Tarihin en büyük savaşlarının ayrıntılı dökümleri, hasım kuvvetlerin stratejileri, taktikleri, askerî harekâtın düğüm noktaları. Mustafa

Pervaneler

Meşrutiyet ve Milli Mücadele döneminin ilginç yaşam öyküsüyle dikkat çeken, önde gelen kadın yazarı Müfide

Hedef Türkiye

Ülkelerin HedefleriHer ülkenin hedefleri var. Devletler bu hedeflere doğru yürünmesinde öncülük ediyor.Peki, Amerika’dan bize ihraç

İskitler

İskitlerin tarihte oynadıkları rol, çeşitli kaynaklar geçen adı, yayıldığı kültür Coğrafyası, kimliği, siyasî tarihi ve

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku