Türk olarak dünyaya gelmek!

 

Atatürk kendisine insanüstü bir varlık olduğunu söyleyenleri hiç hoş karşılamamıştır. Kaldı ki çocukluğunda, bakla tarlasında bekçilik yaptığını da söylemekten hiç çekinmemiş, birçok defa sohbetlerde o günlerini anlatmaktan mutluluk duymuştur.

Atatürk’ü yakından tanıyanlardan Münir Hayri Egeli bir anısında şöyle anlatır:

“Atatürk, kendisine insanüstü bir varlık olduğunu söyleyenleri hiç hoş karşılamazdı. Çocukluk arkadaşı Nuri Conker’in sert çıkışlarını büyük bir neşe ile dinler ve hepimizin önünde tekrarlatırdı.

Bir gün sofradaki bir kişi:

Paşam, demişti.

Kim bilir, çocukluğunuzda ne farklı bir insandınız, kim bilir ne gibi olağanüstü anılarınız vardır?

Atatürk güldü ve Nuri Conker’e döndü:

Nuri anlatsın, dedi.

Nuri Conker her zamanki alaylı ifadesiyle:

Bakla tarlasında karga çobanlığı ederdi, cevabını verdi. Deminki soruyu soran kişi, sözün bu yola dökülmesinden fena hâlde ürktü, soruyu ortaya attığına bin kere pişman oldu.

Aman efendim, diyecek oldu. Atatürk hemen sözünü kesti:

-“Beni insanüstü olarak yorumlamayınız. Doğuşumdaki tek insanüstülük sizler gibi ’Türk’ olarak dünyaya gelmemdir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

Haber Bültenimize Kaydolun

Türkçe Tarih'in yeni içeriklerinden en önce siz haberdar olun.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Vatan, millet ve Türklük fikirleri

Mustafa Kemal, çok güzel giyinir, çok güzel konuşur, kimseyi kırmaz, terbiyeli bir çocuktu. Doğup büyüdüğü Selanik’in batıyla daha çok bağlantılı bulunması sebebiyle olacak, dikkati çeken fikirleri vardı. Etrafına topladığı arkadaşlarla…

Kurt içerikli atasözleri

Kurda konuk giden köpeğini yanında götürür (Türkiye Türkçesi)Kurdun konaklığına get, köpeği de ardından apar (Kazak Türkçesi)Börünen dost olsan, itin yanında olsun (Kırım Türkçesi)İt ilen yolda ol ama çomağı elinden yere…