Topal Osman olayı, Cumhuriyet tarihinin istismara en açık meselelerinden birisidir

Topal Osman olayı, Cumhuriyet tarihinin istismara en açık meselelerinden birisidir
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

olayı, tarihinin istismara en açık meselelerinden birisidir. Resmi tarihe karşı alternatif tarih adıyla ortaya atılan y zincirinin en önemli halkalarından olan bu mesele, başta fesli takımı olmak üzere çeşitli çevrelerce Ata’e saldırmak için kullanılmıştır. kitabımda tamamını çürüttüğüm iftiralar zincirine göre Ata, muhafız komutanı ’a, kendisine rakip gördüğü ve en büyük muhalifi konumundaki Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey’i öldürtmüştür. Daha sonra ’ı da ortadan kaldırtmak istemiş, bunu duyan Ata’ü öldürmek üzere Çankaya Köşkü’nü basmış ve çıkan çatışmada öldürülmüştür. Bu çatışma esnasında Ata’ün çarşaf giyerek kılığında köşkten kaçtığı dahî ileri sürülmüştür.

’in son kitabını karıştırırken ’ın da adının geçtiği bir bölüm dikkatimi çekti. Özdil, Ata’ün Bekir Çavuş isimli korumasının kahramanlıklarını anlatırken şöyle bir ifade kullanmış:

için hayatını ortaya koymuştu. ’ın Çankaya Köşkünü basmaya kalkıştığı gece takır takır vuruşmuş, üç kurşunla yaralanmış, kurşunlardan biri omuriliğinde kalmıştı.”

Sevgili Özdil’in konuya yeterince vakıf olmadığını, konuyla ilgili gerekli araştırmayı yapmadığı için bu ifadeyi kullandığını düşünüyorum. Amacım Özdil’in kitabını eleştirmek veya kötülemek de değildir. Ancak, ’ın Çankaya Köşkünü basmadığı ve Ata’ün canına hiçbir zaman kast etmediği gibi tarihi bir gerçek var ve bunu dile getirmek zorundayım.

Meselenin aslı özetle şudur: Çatışma günü, Papazın Bağı’da bulunan ’a Çankaya’da bulunan ’in hayatının tehlikede olduğu bilgisi verilir. adamlarını ’i korumak adına köşke gönderir. Bu sırada Köşk’te ’in yanında da yirmi kadar yine ’ın adamlarından oluşan muhafız birliği vardır. Sonradan gönderilen adamların köşke ulaşıp, öldürüldü zannedip inti amaçlı ateş açmalarıyla birlikte çatışma çıkar, köşktekiler ve diğer taraf bir süre vuruştuktan sonra Karabulduklu Salih isimli köşkü koruyan muhafız iki tarafında Giresunlu uşaklar olduğunu fark eder, durumu anlar, bir taraftan diğer tarafa geçip ’in yaşadığını söyler. Böylelikle çatışma durur. Çankaya Köşkü baskını diyerek istismar edilen olay budur. Bu arada işin iç yüzünü öğrenip bu işi tezgahlayanlarla hesaplaşmak için Çankaya’ya doğru yola çıkan , köşke ulaşmadan yolda öldürülür.

’IN ÇANKAYA KÖŞKÜNÜ BASTIĞI İDDİASI, BİR DERİN TARİH SÖYLEMİDİR.

bunu, “’ın öfkelenip köşkü basmasının sebebi, Ata’ün işlettiği cinayetten sonra ona sahip çıkmamasıydı.” diyerek Ata’nın Ali Şükrü Bey cinayetinin azmettiricisi olduğuna kanıt olarak kullanır.

Sayın Özdil’in bu konudaki yanlışı düzeltmesi gerektiğini düşünüyor ve düzelteceğini ümit ediyorum. Zira büyük bir kahraman, Kurtuluş Savaşı’nın ılmasındaki en kilit adamdır. nin en kritik günlerinde ’i koruma görevini üstlenmiş ve bu görevi layıkıyla yerine getirmiştir. milleti geleceğini ’e, ’de canını ’a emanet etmiştir.

Kaynakça
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
1984 yılında Kırıkkale’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kırıkkale’de tamamladı. 2013 yılında ‘İşletme’ alanında Lisans Eğitimini tamamladı. Halen Niğde Üniversitesi ‘Tarih’ Bölümü öğrencisi olan Ümit Doğan, evli ve bir çocuk babasıdır.
Benzer içerikler

Van Yedi Kilise

Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesinde, LOT 13551, no. 48 ile kayıtlı bulunan bu fotoğraf, Van

Bir Kaynak Tenkidi Örneği

Gözümüzle gördüğümüz şeyleri bile, tekrar tekrar irdelemek, üzerinde düşünmek ve araştırma yapmak neden önemlidir? Beni

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku