Generic selectors
Sadece birebir eşleşmeler
Başlıkta ara
İçerikte ara
Yazılarda ara
Sayfalarda ara

Topal Osman olayı, Cumhuriyet tarihinin istismara en açık meselelerinden birisidir

Topal Osman olayı, Cumhuriyet tarihinin istismara en açık meselelerinden birisidir
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

olayı, cumhuriyet tarihinin istismara en açık meselelerinden birisidir. Resmi tarihe karşı alternatif tarih adıyla ortaya atılan yalanlar zincirinin en önemli halkalarından olan bu mesele, başta fesli takımı olmak üzere çeşitli çevrelerce ’e saldırmak için kullanılmıştır. kitabımda tamamını çürüttüğüm iftiralar zincirine göre , muhafız komutanı ’a, kendisine rakip gördüğü ve en büyük muhalifi konumundaki Trabzon Mebusu ’i öldürtmüştür. Daha sonra ’ı da ortadan kaldırtmak istemiş, bunu duyan ’ü öldürmek üzere Çankaya Köşkü’nü basmış ve çıkan çatışmada öldürülmüştür. Bu çatışma esnasında ’ün çarşaf giyerek kadın kılığında köşkten kaçtığı dahî ileri sürülmüştür.

’in son kitabını karıştırırken ’ın da adının geçtiği bir bölüm dikkatimi çekti. Özdil, ’ün Bekir Çavuş isimli korumasının kahramanlıklarını anlatırken şöyle bir ifade kullanmış:

“Mustafa Kemal için hayatını ortaya koymuştu. ’ın Çankaya Köşkünü basmaya kalkıştığı gece takır takır vuruşmuş, üç kurşunla yaralanmış, kurşunlardan biri omuriliğinde kalmıştı.”

Sevgili Özdil’in konuya yeterince vakıf olmadığını, konuyla ilgili gerekli araştırmayı yapmadığı için bu ifadeyi kullandığını düşünüyorum. Amacım Özdil’in kitabını eleştirmek veya kötülemek de değildir. Ancak, ’ın Çankaya Köşkünü basmadığı ve ’ün canına hiçbir zaman kast etmediği gibi tarihi bir gerçek var ve bunu dile getirmek zorundayım.

Meselenin aslı özetle şudur: Çatışma günü, Papazın Bağı’da bulunan ’a Çankaya’da bulunan Mustafa Kemal’in hayatının tehlikede olduğu bilgisi verilir. adamlarını Mustafa Kemal’i korumak adına köşke gönderir. Bu sırada Köşk’te Mustafa Kemal’in yanında da yirmi kadar yine ’ın adamlarından oluşan muhafız birliği vardır. Sonradan gönderilen adamların köşke ulaşıp, Mustafa Kemal öldürüldü zannedip intikam amaçlı ateş açmalarıyla birlikte çatışma çıkar, köşktekiler ve diğer taraf bir süre vuruştuktan sonra Karabulduklu Salih isimli köşkü koruyan muhafız iki tarafında Giresunlu uşaklar olduğunu fark eder, durumu anlar, bir taraftan diğer tarafa geçip Mustafa Kemal’in yaşadığını söyler. Böylelikle çatışma durur. Çankaya Köşkü baskını diyerek istismar edilen olay budur. Bu arada işin iç yüzünü öğrenip bu işi tezgahlayanlarla hesaplaşmak için Çankaya’ya doğru yola çıkan , köşke ulaşmadan yolda öldürülür.

’IN ÇANKAYA KÖŞKÜNÜ BASTIĞI İDDİASI, BİR DERİN TARİH SÖYLEMİDİR.

Derin Tarih bunu, “’ın öfkelenip köşkü basmasının sebebi, ’ün işlettiği cinayetten sonra ona sahip çıkmamasıydı.” diyerek Ata’nın cinayetinin azmettiricisi olduğuna kanıt olarak kullanır.

Sayın Özdil’in bu konudaki yanlışı düzeltmesi gerektiğini düşünüyor ve düzelteceğini ümit ediyorum. Zira büyük bir kahraman, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasındaki en kilit adamdır. Milli mücadelenin en kritik günlerinde Mustafa Kemal’i koruma görevini üstlenmiş ve bu görevi layıkıyla yerine getirmiştir. Türk milleti geleceğini Mustafa Kemal’e, Mustafa Kemal’de canını ’a emanet etmiştir.

Kaynakça
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
1984 yılında Kırıkkale’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kırıkkale’de tamamladı. 2013 yılında ‘İşletme’ alanında Lisans Eğitimini tamamladı. Halen Niğde Üniversitesi ‘Tarih’ Bölümü öğrencisi olan Ümit Doğan, evli ve bir çocuk babasıdır.
Benzer içerikler

Türk’ün Ata Sporu Güreş

Koşay Han, Molla İzzet, Koca Yusuf, Recep Kara, Ali Gürbüz gibi çayır güreşinde dünyaya nam salmış Türk pehlivanlar olduğu gibi bugün minderde de Yaşar Doğu, Hamza Yerlikaya, Rıza Kayaalp, Taha Akgül, Cenk İldem, Mehmet Özal gibi dünyaya rüşdünü ispat etmiş, başarılı isimlerle Türk’ün güreş geleneği dünyaya adını duyurmaya devam etmektedir.

Hasta Adam

Okullarda okuduğumuz ders kitaplarında, yüzyıllar içerisinde fetihten fetihe koşan Osmanlı Devleti, 19. yüzyıla gelindiğinde “hasta

Van Yedi Kilise

Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesinde, LOT 13551, no. 48 ile kayıtlı bulunan bu fotoğraf, Van

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku