Topal Osman olayı, Cumhuriyet tarihinin istismara en açık meselelerinden birisidir

Topal Osman olayı, Cumhuriyet tarihinin istismara en açık meselelerinden birisidir
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

Topal Osman olayı, cumhuriyet tarihinin istismara en açık meselelerinden birisidir. Resmi tarihe karşı alternatif tarih adıyla ortaya atılan yalanlar zincirinin en önemli halkalarından olan bu mesele, başta fesli takımı olmak üzere çeşitli çevrelerce Atatürk’e saldırmak için kullanılmıştır. Topal Osman kitabımda tamamını çürüttüğüm iftiralar zincirine göre Atatürk, muhafız komutanı Topal Osman’a, kendisine rakip gördüğü ve en büyük muhalifi konumundaki Trabzon Mebusu ’i öldürtmüştür. Daha sonra Topal Osman’ı da ortadan kaldırtmak istemiş, bunu duyan Topal Osman Atatürk’ü öldürmek üzere Çankaya Köşkü’nü basmış ve çıkan çatışmada öldürülmüştür. Bu çatışma esnasında Atatürk’ün çarşaf giyerek kadın kılığında köşkten kaçtığı dahî ileri sürülmüştür.

’in son kitabını karıştırırken Topal Osman’ın da adının geçtiği bir bölüm dikkatimi çekti. Özdil, Atatürk’ün Bekir Çavuş isimli korumasının kahramanlıklarını anlatırken şöyle bir ifade kullanmış:

“Mustafa Kemal için hayatını ortaya koymuştu. Topal Osman’ın Çankaya Köşkünü basmaya kalkıştığı gece takır takır vuruşmuş, üç kurşunla yaralanmış, kurşunlardan biri omuriliğinde kalmıştı.”

Sevgili Özdil’in konuya yeterince vakıf olmadığını, konuyla ilgili gerekli araştırmayı yapmadığı için bu ifadeyi kullandığını düşünüyorum. Amacım Özdil’in kitabını eleştirmek veya kötülemek de değildir. Ancak, Topal Osman’ın Çankaya Köşkünü basmadığı ve Atatürk’ün canına hiçbir zaman kast etmediği gibi tarihi bir gerçek var ve bunu dile getirmek zorundayım.

Meselenin aslı özetle şudur: Çatışma günü, Papazın Bağı’da bulunan Topal Osman’a Çankaya’da bulunan Mustafa Kemal’in hayatının tehlikede olduğu bilgisi verilir. Topal Osman adamlarını Mustafa Kemal’i korumak adına köşke gönderir. Bu sırada Köşk’te Mustafa Kemal’in yanında da yirmi kadar yine Topal Osman’ın adamlarından oluşan muhafız birliği vardır. Sonradan gönderilen adamların köşke ulaşıp, Mustafa Kemal öldürüldü zannedip intikam amaçlı ateş açmalarıyla birlikte çatışma çıkar, köşktekiler ve diğer taraf bir süre vuruştuktan sonra Karabulduklu Salih isimli köşkü koruyan muhafız iki tarafında Giresunlu uşaklar olduğunu fark eder, durumu anlar, bir taraftan diğer tarafa geçip Mustafa Kemal’in yaşadığını söyler. Böylelikle çatışma durur. Çankaya Köşkü baskını diyerek istismar edilen olay budur. Bu arada işin iç yüzünü öğrenip bu işi tezgahlayanlarla hesaplaşmak için Çankaya’ya doğru yola çıkan Topal Osman, köşke ulaşmadan yolda öldürülür.

TOPAL OSMAN’IN ÇANKAYA KÖŞKÜNÜ BASTIĞI İDDİASI, BİR DERİN TARİH SÖYLEMİDİR.

Derin Tarih bunu, “Topal Osman’ın öfkelenip köşkü basmasının sebebi, Atatürk’ün işlettiği cinayetten sonra ona sahip çıkmamasıydı.” diyerek Ata’nın Ali Şükrü Bey cinayetinin azmettiricisi olduğuna kanıt olarak kullanır.

Sayın Özdil’in bu konudaki yanlışı düzeltmesi gerektiğini düşünüyor ve düzelteceğini ümit ediyorum. Zira Topal Osman büyük bir kahraman, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasındaki en kilit adamdır. Milli mücadelenin en kritik günlerinde Mustafa Kemal’i koruma görevini üstlenmiş ve bu görevi layıkıyla yerine getirmiştir. Türk milleti geleceğini Mustafa Kemal’e, Mustafa Kemal’de canını Topal Osman’a emanet etmiştir.

Kaynakça
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
1984 yılında Kırıkkale’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kırıkkale’de tamamladı. 2013 yılında ‘İşletme’ alanında Lisans Eğitimini tamamladı. Halen Niğde Üniversitesi ‘Tarih’ Bölümü öğrencisi olan Ümit Doğan, evli ve bir çocuk babasıdır.
Benzer içerikler

Türkçü başöğretmen Atatürk

Atatürk’ün eğitim anlayışında Türklük, Türkçülük ve Millilik temel hedeftir. Başöğretmen Atatürk eğitim alanındaki sözlerinin büyük

Gelecek, Nasıl Gelecek

Üniversite son sınıftayken dört yıldır müdavimi olduğum kafeteryada yeni çalışmaya başlayan bir gencin hayatına yakından

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku