Hasta Adam

Hasta Adam
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

Okullarda okuduğumuz ders kitaplarında, yüzyıllar içerisinde fetihten fetihe koşan , 19. yüzyıla gelindiğinde “hasta adam” olarak tabir edilir ve öyle anlatılırdı bize. Peki hiç merak ettiniz mi “hasta adam” tabiri nereden gelmektedir? ‘Hasta adam’ tabirini Osmanlı’yı tanımlamak için, kim, ilk kez, nerede ve hangi amaçla kullanmıştı?..

Gelin, bu hikayenin başladığı güne gidelim, yani 9 Ocak 1853 gününe.

Franz Krüger’in, Rus Çarı I. Nikolay’ı resmettiği portre

Saint Petersbourg’da bulunan sarayda, Rus Çarı I. Nikolay’nın şerefine bir gece düzenlenmektedir. Gecenin ilerleyen vakitlerinde, Çar I. Nikolay, İngiliz Elçisi Sör George Hamilton Seymour ile bir konuşma yaparlar:

Türkiye işleri pek karışıktır. Bu memleket, kendi kendine parçalanıyor. Düşüşü çok büyük ve felaketli olacaktır. İngiltere ile ’nın bu mesele üzerinde tam bir anlaşmaya varmaları, birbirlerine haber vermeden tek bir adım atmamaları gerekir.

Esas işi, İngiliz çıkarlarını korumak olan, İngiliz diplomat Sör Seymour, Çar’ın dediklerini anlamamazlığa gelmiştir ancak, I. Nikolay, Rus hedeflerini İngilizlere açıkça anlatmak ister:

“Bakınız, kollarımızın arasında hasta, çok ağır hasta bir adam var. Hasta adamın yaşamasını hepimiz istiyoruz. Emin olunuz ki ben de sizin kadar, onun yaşamasını istiyorum. Ancak ansızın kollarımızda ölüvermesi, Avrupa çapında bir savaşa neden olabilir. Bu karışıklık esnasında İngiltere, ’a yerleşmek isterse, buna göz yummayacağımızı açıkça söyleyebilirim. Ben de İstanbul’u işgal etmeyi düşünüyorum. Bu düşüncemi İngiltere’ye bildiriniz.

İngiliz Elçisi Sör Seymour, o akşam bu konuşmayı özel not defterine ekledi ve iki gün sonra İngiliz Dışişleri Bakanlığına durumu açıklayıcı nitelikte bir mektup yazdı.

Bu sıralarda, İngiltere, Osmanlı Devleti’nin toprak bütünlüğünden yanaydı. Rusya’nın Boğazlar bölgesindeki emellerine karşı, Osmanlı’yı desteklemek işine geliyordu. Bu konuşmadan yaklaşık bir 8 ay sonra Osmanlı Devleti ile Rusya arasında Savaşı patlak verdi.

12 Mayıs 1860 yılında, New York Times gazetesinin verdiği “Austria in Extremis” (Avusturya ölüm döşeğinde) başlıklı haberinde, bu deyim ilk kez açıkça kullanılmıştır.

Bu zamandan sonra, Osmanlı Devleti için Avrupa’da diplomatik bir tabir olarak “Hasta Adam” deyimi kullanılageldi. Dağa sonraları ise Avrupa’da hasta adam olarak pek çok farklı ülke nitelendirildi. Örneğin, 1970’li yıllarda Birleşik Krallık, diğer Avrupa devletleri ile kıyaslanacak olurnursa ekonomisi kötü olduğu için “Avrupa’nın hasta adamı” olarak tanımlandı. 1990’lı yıllara gelindiğinde, hasta adam olma sırası ekonomik olarak sıkıntıya giren Almanyadaydı. 19 Mayıs 2005 tarihili, ünlü ekonomi dergisi olan The Economist ise İtalya’yı hasta adam ilan etmiştir.

Kaynakça
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
2014 yılında Türkeli Dergisinde yazarlık yapmaya başlayan yazar, derginin kapanmasıyla birlikte, Türkçe Tarih Dergisi‘ne kuruculuk etmiş ve halen bu dergide yazılarını yayınlamaktadır. Yazar Türkçe Tarih sistemi üzerinde genellikle Milli Mücadele, Atatürk ve Türk Devrimleri üzerine yazılar yazmaktadır. Uzun bir süredir, Rıza Nur ve Hatıratı üzerine araştırmalar yapmakta ve bu çalışmaları ile tanınmaktadır.
Benzer içerikler

Y – Atatürk

Bugünlerde bir moda olmuş. Cumhuriyet Halk Partisi, her şeyin başına bir “Y” harfi ekliyor. Kendi

Geldikleri Gibi Giderler!

Türkçe Tarih sayfamızdaki bir takipçimiz, “Geldikleri gibi giderler!” konu başlığımızın altına, bu sözün Atatürk’e ait

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku