Hun lideri Attila’nın portresi

 

Hun Attila, Mundzuk’un oğluydu. Altı çocuğu olan Ildico adlı bir kadınla evlendi; Dengizich, Ellac, Ernak, Erp, Eitil ve Prens Csaba. Delacroix, Hun Attila’nın resmini 11’e 8 metre boyutlarında bir kütüphane duvarında yaptı.

Resimde tasvir edilen ana konu, insan davranışının iki ucu olan barışın zıttı olan savaştı. Delacroix, gerçekçi dünyayı ve bilinçaltı ilişkisini vurgulamak ve uyandırmak için bu sanatın renklerini kullanır. Devrim ve medeniyet duygusunu tetikler ve hatta savaş sonrası duygularını tetikler.

Attila the Hun, Eugene Delacroix, 1847, Palais Bourbon, Paris, France

Görüldüğü gibi, tablo Hun Attila’yı tasvir ediyor, çok acımasız görünüyor. Kral Attila’nın komutasındaki Hunlar defalarca baskın düzenlediler ve hatta güçlü Roma İmparatorluğu’nun bir eyaleti olan Galya’ya saldırabilirlerdi. 453 yılının başında Hunları İtalya’nın yenildiği savaşa götürdü. Savaşta değil, MS 453 Mart ayında şiddetli bir burun kanaması geçirdikten sonra aniden öldü. Delacroix de ünlü bir litografçı 13 Ağustos 1863’te Paris Fransa’da öldü.

Ferdinand Victor Eugène Delacroix (Öjen Dölakrua) (26 Nisan 1798 – 13 Ağustos 1863) Fransa’nın en önemli Romantik ressamlarındandır

Ferdinand Eugene Victor Delacroix, sanatı ilham, öznellik ve önceliği büyük ölçüde vurgulayan bir Fransız ressamdı. Devrim zamanlarında var olan Jacques Louis David’den klasik resim üslubu eğitimi aldı. Resmi, acı ve hatta ıstırap gibi muazzam ve kişisel duyguları tasvir etmesi bakımından benzersizdi. Michelangelo ve Peter Paul Rubens, Eugene’nin çalışmalarını da etkileyen ilk resim sanatı ustalarıydı. Attila, MS 434 ile MS 453’ün üçüncü ayı arasında Hunların kabile lideriydi. Kabilesi Hunlar, Alanlar ve Ostrogotlardan oluşuyordu ve Orta ve Doğu Avrupa’da bulunuyordu.

Hun Attila, MS 406 yılının ikinci Eylülünde doğan büyük bir liderdi. Ayrıca aşırı saldırganlığı ve acımasızlığıyla da ünlüdür. Eugene’in tablosuna bakıldığında, Hun Attila’nın adil bir lider olduğu söylense de acımasızlığını açıkça kanıtlayan savaşa katıldığı kanıtlanmıştır. Hun Attila tablosu, özellikle Hun Attila’nın İtalya’ya hakim olduğu savaşta zulmü ve vahşeti gösteren figüratif bir dile sahiptir. Attila, eski savaş sırasında araç olan ve silah taşıyan bir ata binerken, zaten düşmüş olan bazı savaşçıların üzerinde büyük bir hakimiyet duygusu kanıtlıyor.

Kaynak : https://www.eugenedelacroix.net/attila-the-hun/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

Haber Bültenimize Kaydolun

Türkçe Tarih'in yeni içeriklerinden en önce siz haberdar olun.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Orta Asya Saka kabileleri

Darius ve onun mirasçısı Serhas (M. Ö. 486 – 484’te hüküm sürdü) kendi yazıtlarında Farsların hâkimiyeti altında olan bir Orta Asya Saka kabileler birliğinden daha bahsetmektedirler. Bunlar, Saka­Haumavarga, yani Haoma’ya…