Türk’ün aşkı, Tac Mahal

Dhirad, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=113235
Dhirad, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=113235
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

ŞAH CİHAN’IN SECERESİ

, atası ve hanedanın kurucusu Şah tarafından ’un, anne tarafından ise Cuci Han kanalı ile ’ın torunudur. Yıllarca mirasçılarından olduğu İmparatorluğu’nu yeniden kurmaya çalışmış, Maveraünnehir’e defalarca seferler düzenlemiştir. Büyük atası ’un hayallerinin kenti Semerkant’ı üç kez geri almış, ancak kaybetmiştir. ’a sefer düzenlemiş, selefleri tarafından ise ’ın çoğu ele geçirilmiştir.

’İN MİMARİ ÖZELLİKLERİ

Kubbe üzerinde altınlı bir alem vardır. Türbenin beyaz mermerden 4 minaresi vardır. Anıtın dört yanına Hattat Serdar Efendi tarafından Yasin suresinin tamamı yazılmıştır. İnşaatta çok sayıda ustanın da yanı sıra, günde 20 bin işçinin çalışmasıyla türbe 1643’te, çevresindeki avlu ve yapılar 1649’da bitirildi. , 20 yılda 1652’de bütünüyle tamamlandı. Agra ilinin dışında Yamuna Irmağı’nın kıyısında, 305×580 metre ölçülerinde dikdörtgen avluda yer alan , dört cephesinin ortalarında 33 metre yüksekliğindeki taç kapılarıyla 75 metre yüksekliğindeki anıt kubbeyi çevreliyor. İç mekanı örten 30 metre yüksekliğindeki alt kubbeyle üst kubbe arasında türbe mekanı kadar ölü hacim var. ve ’ın sandukaları üst katta, kubbenin altındadır. Sandukaların bulunduğu yerdeki kubbede insan ağzından çıkan her ses 7 kez yankılanacak şekilde bir akustiğe sahiptir. Şah’ın ve eşinin asıl lahitleri ise, en alt katta bulunmaktadır. ’in yüz binlerce akik, sedef ve firuze gömülü olan duvarlarında ayrıca 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet çok iri inci vardır.

MÜMTAZ MAHAL KİMDİR?

(1593 – 1631); adının anlamı “sarayın sevgili süsü”. Ercümend Banu Begüm, Hint- Moğol İmparatorluğu’nun 6. hükümdarı ’ın 3. ve en gözde eşi. Adına yapılan ı, tarihin en önemli mimari eserlerinden sayılmaktadır. Bir isyanı bastırmak için ordularıyla Burhanpur’a giden ’a, dokuz aylık hamile olmasına rağmen her zamanki gibi eşlik eden , Burhanpur’da Şahzadi Gauhara Begüm adlı 14. çocuğunu doğururken 38 yaşında öldü. bitip nakledilene kadar, bedeni 23 yıl boyunca Burhanpur’da kaldı, ardından ına gömüldü.

 

 

Kaynakça
Makale yazarı :
Ahmet Kadir Aktacir
Bibliyografya :
Kaynak :
T.C. Gazi Üniversitesi Tarih bölümü, Hindistan Türk devletleri dersi makale ödevi – 2014, Babür imparatoru Şah Cihan ve eşi Mümtaz Mahal, s. 2,4 

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Kazakça Dersleri – 4

NOT: DERSLERDEKİ DİYALOGLARIN HEPSİ “МаnuеI dе Qаzаq Lаnguе еt СіvіIіsаtiоn” ADLI FRANSIZCA KİTAPTAN ALINMIŞTIR. SOHBETLERİ

TSK – Vatan Marşı

Vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimize ithaf olunur. Olur da düşersem hilal

Atatürk ve sanat

10 Haziran 1926 günü Bursa’da temsiller veren, içlerinde Raşit Rıza ve Muvahhit Beyler gibi Sanatçıların

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku