Şu bizim Sinop’lu Diyojen

 

“Hayvanlardan en şiddetli ısıran hangisidir?” diye sordular. “Vahşi hayvanlardan insanın gıyabında konuşanlar; ehli hayvanlardan dalkavuklar.” diye cevap verdi.

Yunanistan’ın hangi tarafında akıllı adamlar gördüğünü sordular. “Isparta’da birçok çocuk gördü. Fakat hiç bir yerde adam görmedim!” cevabını verdi.

Bir gün elinde yanar bir fener olduğu halde dolaşıyordu. Ne aramakta olduğunu sordular. “Adam arıyorum!” dedi.

Derdi ki: “Birtakım ehemmiyetsiz şeylerde insanların birbirlerinin önüne geçmeye çalıştıkları görülüyor. Fakat hiç fazilet yolunda en öne geçmek gayretinde bulunan görünmüyor.

Gene bir defa sokak ortasında “Adamlar! Adamlar!” diye haykırmaya başladı. Birtakım halk etrafına toplandı. “Ben adamları çağırıyorum!” diye onları sopasıyla ürküttü.

Bir gün ciddi, faydalı bir nutuk veriyordu. Önünden birçok adamlar geçtiği halde bunu dinlemeye rağbet eden olmuyordu. Birdenbire şarkı söylemeye başladı. Halk derhal başına üşüştü. “Sade eğlence ararsınız. Hiç doğru söz dinlemek zahmetine katlanmazsınız!” diye cümlesini tekdir etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

Haber Bültenimize Kaydolun

Türkçe Tarih'in yeni içeriklerinden en önce siz haberdar olun.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Kurt içerikli atasözleri

Kurda konuk giden köpeğini yanında götürür (Türkiye Türkçesi)Kurdun konaklığına get, köpeği de ardından apar (Kazak Türkçesi)Börünen dost olsan, itin yanında olsun (Kırım Türkçesi)İt ilen yolda ol ama çomağı elinden yere…

Milletin bağrından temiz bir nesil yetişiyor

Atatürk, çocuklara karşı büyük bir sevgi, saygı ile karışık bir sevgi besler ve gösterirdi. Çocukların saflıklarıyla içlerinden geldiği gibi konuşmaları O’nun hoşuna giderdi. İlk defa Cumhurbaşkanlığına seçildiği sıralarda idi. Bir…

Kök böri

Maniheist Uygurlardan kalma şiirler içinde bir hükümdar övgüsü de bulunmaktadır. Zieme tarafından Maniheist İranca metinler arasında bulunan bu şiir de dörtlüklerle yazılmış olmakla birlikte bunlarda baş uyak veya dörtlük alliterasyonu…