Türk’ün Ata Sporu Güreş

Türk’ün Ata Sporu Güreş
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

Türklerin güreşle ilgisinin başlangıç tarihi tam olarak bilinmeyecek kadar eski olmakla beraber M.Ö 2. YY. Çin (Han) kaynaklarında Türklerin güreştiğinden bahsedilir. Yine bu tarih, resmi sitesine göre 3000, Uluslararası Kuraş Derneği (IKA) resmi sitesine göre 3500 yıla kadar dayanmaktadır. Yine Çin kaynaklarında Türklerin güreşe verdiği önemden de bahsedilmiştir. Ölen yiğitlerin mezarları başında dokuz gün dokuz gece güreşildiği, ölüm yıl dönümlerinde de bunun üç gün, üç gece olacak şekilde tekrarlandığı, yeni yılın başlangıcı gibi özel günlerde düzenlenen şölenlerde güreş gösterilerinin yapıldığı rivayet edilir. Türk hükümdarların ordularını güreşle eğittiği de tarihi kaynaklarda yer alır. Timur’un ordusu bunun bir örneğidir.

Güreş yalnızca Orta Türk Tarihinde değil Osmanlı Devlet’inde de büyük yere ve öneme sahip bir ata sporudur. Osmanlı tarihinde güreşçi padişahlar olduğu gibi güreşin gelişmesine hizmet eden padişahların çokluğundan kaynaklar bahseder. Sultan I. Murat’ın bir pehlivan olduğu ve merkezli bir güreşçiler tekkesi kurduğu, II. Bayezid’in Amasya’ya civar ülkelerden yetenekli pehlivanları getirdiği oradan da ’a götürüp teşkilatlandırdığı, I. Selim’in “Cemaat-i Kuştigiran” (: Güreşçiler Topluluğu)  adıyla bir topluluk kurduğu, Kanuni Sultan Süleyman’ın güreş izlemekten zevk aldığı ve huzur güreşleri düzenlediği, kız kardeşi Hatice Sultan ile Pargalı İbrahim Paşa’nın düğün törenlerinde dahi güreş müsabakaları düzenlediği bilinir. Osmanlı’da güreşe verilen değerin bir örneği de Sultan IV. Murat’ın faaliyetlerdir. IV Murat, pehlivanları, Birun diye tabir edilen sarayın dış halkından ’a taşımış böylece pehlivanlar saray ahalisinden sayılmışlardır. II. Mahmut döneminde de Enderun’da önemli vazifelere pehlivanların getirildiği de bilinmektedir. Güreşçiye verilen önemin örnekleri ile Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde de karşılaşmak mümkündür. Osmanlı döneminde yalnızca padişahların suretlerinın çizildiği bilinmektedir, zira şeri hukuka göre suret çizmek yasaktır fakat Evliya Çelebi, nakkaşların padişahlar dışında çizdikleri ilk suretin bir pehlivana ait olduğunu sonrasında da ünlü pehlivanların çizilmeye devam edildiğini söyler. Bu açıdan bakıldığında pehlivanların, yalnızca padişaha has olan bu haktan yararlanacak kadar mühim insanlar olduğu görülebilir. Yine güreşçiler, huzur güreşi adıyla sık sık padişah huzuruna çıkabilen ender insanlardandır.

Cumhuriyet döneminde de büyük bir öneme sahip olan güreş, Türkiye Güreş Federasyonunun 2018 yılı verilerine göre, uluslararası arenada 1500’ün üzerinde madalya ile cumhuriyet tarihinin en çok madalya kazanılan branşı olup madalya sayısı bakımından dünyada ikinci sırada yer almaktadır. Bu tablo, ata sporu güreşin bugün hakkıyla temsil edildiğinin ve Türkler için güreşin hala ne denli önemli olduğunun büyük bir göstergesidir.

Koşay Han, Molla İzzet, Koca Yusuf,  Recep Kara, Ali Gürbüz gibi çayır güreşinde dünyaya nam salmış Türk pehlivanlar olduğu gibi bugün minderde de Yaşar Doğu, Hamza Yerlikaya, Rıza Kayaalp, Taha Akgül, Cenk İldem, Mehmet Özal gibi dünyaya rüşdünü ispat etmiş, başarılı isimlerle Türk’ün güreş geleneği dünyaya adını duyurmaya devam etmektedir. Bu isimlerle beraber birçok yiğit güreşçimiz Türk pehlivanlarının namını dünyaya duyurmakta, tarihi belki 3000 yıllık belki daha eski olan ata yadigârını gelecek nesillere sevdirme konusunda iyi birer örnek olma konusunda büyük bir rol oynamaktadırlar.

Kaynakça

*Mehmet Türkmen, Alpaslan Ceylan “Wrestling in Ottoman Palace (La Lutte Dans la Palace D’ottoman, Osmanlı Saray Hayatında Güreş)”

*Türkiye Güreş Federasyonu resmi web sitesi (tgf.gov.tr)

* Uluslararası Kuraş Derneği resmi web sitesi (kurash-ika.org)

* Seyahatname, Evliya Çelebi (Osmanlıca Nüshadan sf: 513-612)

* Mehmet GÜL, Recep Nur UZUN, Mehmet ÇEBİ, Oğuzhan GÜL “Devlet-i Aliyye-i Osmaniye’de Güreş Sporunda İz Bırakan Sultanlar: Sultan Abdulaziz Han

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
2016 yılı Kırıkkale Üniversitesi Arapça Mütercim Tercümanlık Bölümü mezunudur. Doğu Dilleri özelinde Arapça, Farsça, Mandarin Çincesi, Azerbaycan Türkçesi çalışmakta ayrıca Yabancı Dil Öğretimi hakkında araştırmalar yürütmektedir. Aslen Samsunlu olan Kılıç, halen Diyarbakır ilinde Yabancı Dil (Arapça) öğretmeni olarak görevine devam etmektedir.
Benzer içerikler

Geldikleri Gibi Giderler!

Türkçe Tarih sayfamızdaki bir takipçimiz, “Geldikleri gibi giderler!” konu başlığımızın altına, bu sözün Atatürk’e ait

Bir Gecede Cahil Kalmak

Hayır, merak ediyorum da; “Yaptığı devrimleri doğru bulmadığım yönleri çok harf inkılabını bir gecede yapıp

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku

Mustafa