Çanakkale Muharebeleri ve Mustafa Kemal

Resimlerle Atatürk
Taha Toros Arşivi, Dosya Adı: 1939-2000 Atatürk'ü Anma Törenleri
Kaynak: İstanbul Şehir Üniversitesi Arşivi
Resimlerle Atatürk Taha Toros Arşivi, Dosya Adı: 1939-2000 Atatürk'ü Anma Törenleri Kaynak: İstanbul Şehir Üniversitesi Arşivi
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

Gerçekte on binlerce kişinin kaybına, ölümüne neden olan savaş, sadece ler için değil binlerce kilometre öteden, deniz aşırı ülkelerden ’ye gelip nereye geldiğini, kimlerle ve niçin savaştığını bilmeden kaybolup giden gencecik insanların da dramı da oldu. Bu noktada Ata’ün Muharebelerinde çarpışarak ölen Anzaklar için dile getirdiği şu sözleri hatırlayalım:

“Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yanyana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen Analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim de evlatlarımız olmuşlardır.”

Biliyoruz ki her milletin tarihinde gibi zaferler yoktur. lerin imparatorluğunun payitahtına Boğazlardan donanma ile geçerek zaferi mak bir hayal olarak kalmıştır. ’de ılan zafer Rusya’nın savaştan saf dışı kalmasına sebep olurken adı tarihe yazılmış, tüm itibarlar onun üzerinde toplanmıştır.

“Tarihte bir tümen ının üç farklı yerde vaziyete nüfuz ederek yalnız bir muharebenin değil, aynı zamanda bir seferin akıbetine ve belki bir milletin mukadderatına tesir yapacak vaziyet yaratanların bir benzerine nadiren tesadüf edilir. Elden kaçırılan fırsatların hatırası kadar acı hatıralar az bulunduğu gibi, maziye bakıldığı zaman önüne geçilebilmesi mümkün olan ve geçilmesi gereken başarısızlıklar kadar da elim başarısızlıklar az bulunur. İşte Seferi’nin tarihi de bu çeşit hatıralardandır.”

yorumuyla İngiliz General C.F. Aspinall Oglander, ’in Muharebeleri’ndeki önemli rolünü ortaya koyarken aynı tarihlerde ’da Genelkurmay Karargâhında görev yapan Kurmay Yarbay ’de sonradan kaleme aldığı anılarında Ata için.

“…..’de ilk günden itibaren üzerinde toplanmış şerefler ve ümitler, Ata’ü dokunulmaz hale getirmiştir.”

demiş ve Ata’ün yüksek lık nitelikleriyle her millette, her devirde yüksek vasıfta olduğunu vurgulamıştır. Muharebelerini lere dıran şey, kararlarını hayata geçirmede son derece enerjik bir olarak, ’in kendi görkemli aynı zamanda son derece zeki kişiliğine güvenerek doğru zamanda doğru yerde olma konusunda sahip olduğu sırrına erişilmesi güç yeteneği olmuştur. Ve onunla birlikte savaşan askerînin,

“Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum”

diyen ının emrini gönülden yerine getirirken hayatlarını, sevgilerini bu topraklar için, kutsal bildikleri vatan için tereddütsüz yok saymış olmalarıdır….

Sonuç olarak, ’un Şehitleri için söylediği şu mısralarını hatırlıyoruz:

“Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,
Bir hilal uğruna ya Rab, ne güneşler batıyor,
Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker,
Gökten ecdad inerek öpse o pak alnı değer.
“Sen bu âvizenin altında bürünmüş kanına,
Uzanırken gece mehtabı getirsem yanına

Türbedarın diyerek ta fecre kadar bekletsem
Gündüzün fecr ile âvizeni lebriz etsem
Tüllenen mağribi akşamları sarsam yarana
Yine bir şey yapabildim diyemem hatırana”.

Vatan uğrunda sonsuzluğa erişen ve nin onurunu bizlere bahşeden tüm gazi ve şehitlerimizin, ’yi ’ün istiklal mücadelesine önsöz yapan ve varlığını varlığına armağan eden iye i Devletinin Kurucusu Gazi ATATÜRK’ün aziz hatırası önünde bir kez daha en derin saygılarımızla eğiliyoruz.
Ruhları şad olsun, huzur içinde uyusunlar….

Kaynakça
Makale yazarı :
Dr. F. Rezzan Ünalp
Bibliyografya :
Kaynak :

Çanakkale Muharebeleri ve Mustafa Kemal, Çanakkale Araştırmaları Türk Yıllığı, Yıl: 13, Bahar 2015, Sayı: 18, ss. 37-64, 100. Yıl, s. 58-60

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Bay Ülgen

Kara argımak minittü Bindiği kara küheylan Kara kunduz töşöktü Döşeği kara kunduz (derisinden) Kurdak yetpes

Uygurca 47. Ders

Qiriq yettinçi (47-) Ders – Iz Kırk Yedinci (47.) Ders – İz Muqeddime Mukaddime Qedem

Kazakça Dersleri – 21

2.61 — Eşqaşan umıtpaymın! 2.61 — Asla unutmayacağım! Jak — Erteñ jüremin. Sendermen ayrılısw mağan

Uygurların türeyişi

Tola ile Şelenga, birleşir dökülürmüş, Suların kavşağında, bir ada görülürmüş. Adanın ortasında, bir tepe göğe

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku