Generic selectors
Sadece birebir eşleşmeler
Başlıkta ara
İçerikte ara
Yazılarda ara
Sayfalarda ara

Atatürk hayranı Pakistanlılar

Kurtuluş savaşı hazırlıkları
Taha Toros Arşivi, Dosya Adı: 1939-2000 Atatürk'ü Anma Törenleri. Not: Ölümünün 10. yıldönümünde Hürriyet Gazetesi 8. Gün Dergisi tarafından çıkarılan Mustafa Kemal Atatürk özel sayısıdır.
Kaynak: İstanbul Şehir Üniversitesi Arşivi
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

Dünyanın hiç bir memleketinde , ’da olduğu kadar sevgi ve hürmetle anılmaz. Netekim bu husus, ’a giden birçok Türk tarafından bizzat müşahade edilmiştir. ’ün resimleri, Türkiye’de olduğu gibi, ’da da binlerce dükkân ve evi süsler. ’e karşı lılar’ın kalbinde derin hayranlık mevcuttur. ’e kendi kahramanları nazarıyla bakarlar ve başarıları ile gurur duyarlar. ’da yüzlerce insan, Mustafa Kemal adını taşır. Bundan başka aynı ismi taşıyan sokaklar, kütüphaneler, parklar ve çeşitli dükkânlar vardır. Ayrıca her yıl ’da bir hokey tumuvası tertiplenir. İkinci Dünya Harbi’nden önce Delhi’de tarafından “” adlı Urduca bir gazete çıkarılmaktaydı. hakkında ’da pek çok kitap yazılmıştır, halen de yazılmaktadır. Yedinci ve sekizinci baskıları yapıldığı halde, hâlâ okuyucuların rağbetini kaybetmemiş bazı kitaplar, aynı zevkle okunmaya devam edilmektedir. , henüz hayatta iken, o zamanlar Hind Teşriî Meclisi azalarından ve ’ın şimdiki Moskova Büyükelçisinin babası olan , ve Türkiye hakkında yazdığı bir kitapta ’ün inkılaplarını müdafaa etmiştir. Bu kitabının 30 sayfalık bir bölümünde, kuvvetli kalemi ile , İslâmî nokta-i nazarla bakıldığı zaman dahi, ’ün Osmanlı saltanatı ve hilafetini kaldırmakta, fes ve çarşafı menetmekte, Latin alfabesini kabul etmekte, hafta tatilini cumadan pazara değiştirmekte, dini, devlet işlerinden ayırmakta ve halka modern bir yaşayış tarzını getirmekte tamamen haklı olduğunu ifade etmiştir.

Kaynakça
Makale yazarı :
ŞERİFÜ’L-HASAN
Bibliyografya :
Kaynak :

Atatürk ve Pakistan, Şerifü’l-Hasan / Pakistan Basın Ateşesi, Hayat tarih mecmuası, 1 Nisan 1966, sayı 3, s. 5

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Pierre Loti kahvesi

Adını, ünlü Fransız yazarı ve Türk dostu Pierre Loti’den alan bu kahve, Eyüp’te Haliç’e bakan

Sivas Kongresi

Türk milletinin bağımsızlığını sağlamak için 4-11 Eylül 1919 tarihleri arasında gerçekleşen Sivas Kongresi’nin anlatıldığı belgeselde;

Kazakça Dersleri – 5

NOT: DERSLERDEKİ DİYALOGLARIN HEPSİ “МаnuеI dе Qаzаq Lаnguе еt СіvіIіsаtiоn” ADLI FRANSIZCA KİTAPTAN ALINMIŞTIR. 1-27

Altın Elbiseli Adam

“Altın Elbiseli Adam” yalnız Türk tarihi ve kültürü açısından değil, insanlık tarihi açısından çok önemli

Uygurca 31. Ders

Ottuz birinçi (31-) Ders – Néme Qilişni Yaxşi Körisiz? Cemile inglizçe öginivatqan oquğuçi. Burhan uniñ

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın