Atatürk hayranı Pakistanlılar

Kurtuluş savaşı hazırlıkları
Taha Toros Arşivi, Dosya Adı: 1939-2000 Atatürk'ü Anma Törenleri. Not: Ölümünün 10. yıldönümünde Hürriyet Gazetesi 8. Gün Dergisi tarafından çıkarılan Mustafa Kemal Atatürk özel sayısıdır.
Kaynak: İstanbul Şehir Üniversitesi Arşivi
Kurtuluş savaşı hazırlıkları Taha Toros Arşivi, Dosya Adı: 1939-2000 Atatürk'ü Anma Törenleri. Not: Ölümünün 10. yıldönümünde Hürriyet Gazetesi 8. Gün Dergisi tarafından çıkarılan Mustafa Kemal Atatürk özel sayısıdır. Kaynak: İstanbul Şehir Üniversitesi Arşivi
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

Dünyanın hiç bir memleketinde , ’da olduğu kadar sevgi ve hürmetle anılmaz. Netekim bu husus, ’a giden birçok tarafından bizzat müşahade edilmiştir. ’ün resimleri, ’de olduğu gibi, ’da da binlerce dükkân ve evi süsler. ’e karşı lılar’ın kalbinde derin hayranlık mevcuttur. ’e kendi kahramanları nazarıyla bakarlar ve başarıları ile gurur duyarlar. ’da yüzlerce insan, adını taşır. Bundan başka aynı ismi taşıyan sokaklar, kütüphaneler, parklar ve çeşitli dükkânlar vardır. Ayrıca her yıl ’da bir hokey tumuvası tertiplenir. İkinci Dünya Harbi’nden önce Delhi’de tarafından “” adlı Urduca bir gazete çıkarılmaktaydı. hakkında ’da pek çok yazılmıştır, halen de yazılmaktadır. Yedinci ve sekizinci baskıları yapıldığı halde, hâlâ okuyucuların rağbetini kaybetmemiş bazı lar, aynı zevkle okunmaya devam edilmektedir. , henüz hayatta iken, o zamanlar Hind Teşriî Meclisi azalarından ve ’ın şimdiki Moskova Büyükelçisinin babası olan , ve hakkında yazdığı bir ta ’ün inkılaplarını müdafaa etmiştir. Bu kitabının 30 sayfalık bir bölümünde, kuvvetli kalemi ile , İslâmî nokta-i nazarla bakıldığı zaman dahi, ’ün Osmanlı saltanatı ve hilafetini kaldırmakta, fes ve çarşafı menetmekte, Latin alfabesini kabul etmekte, hafta tatilini cumadan pazara değiştirmekte, dini, devlet işlerinden ayırmakta ve halka modern bir yaşayış tarzını getirmekte tamamen haklı olduğunu ifade etmiştir.

Kaynakça
Makale yazarı :
ŞERİFÜ’L-HASAN
Bibliyografya :
Kaynak :

Atatürk ve Pakistan, Şerifü’l-Hasan / Pakistan Basın Ateşesi, Hayat tarih mecmuası, 1 Nisan 1966, sayı 3, s. 5

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Masal Masal Türkiye

TÜMAK-I Türk Masal Külliyatı-I Türkiye sahası masallarının bilimsel bir şekilde derlenmesi, toplanması ile sözlü ve

Uygurca 54. Ders

Ellik tötinçi (54-) Ders Sattar Tursunayniñ işxanisiğa kirip parañlişidu. 1 — Ettigen sa’et qançide öydin

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku