0

On bir ay oturdum bir han içinde

Yedi derya geçdim bir gün içinde

Rabbim bize kısmet eyle karayı

Akdeniz üstünde sünbüllü dağlar

Murad Reis oturmuş dümende ağlar

Kral kızı karşısında başın bağlar

On bir ay dedik de göründü dağlar

Sinan Reis, Ahmedoğlu Aydın Reis, Kazdağlı Salih Paşa, Turgut Paşa gibi Barbaros’un yanında yetişen en tanınmış Türk amiralleri, birçok defalar Atlantik’e çıkmış, İspanya, Portekiz ve Fas’ın, bu okyanus kıyılarındaki limanlarına seferler yapmışlardır. Fas, önce Salih Paşa, yüzyılın sonlarında da kesin olarak Ramazan Paşa tarafından fethedilince, esasen Türk imparatorluğunun sınırı da Atlas Okyanusu’na dayanmıştır.

Murat Reis’in seferlerinin en ünlüsü, 12 kadırgadan müteşekkil bir filo ile yaptığı 1627 İzlanda seferidir. Manş Denizi’nden Kuzey Denizi’ne geçerek, Danimarka ve Norveç kıyılarını bombardıman eden Türk amirali, 1627 yılının 20 Haziran günü, Kuzey Kutup Dairesi’ne erişerek, İzlanda kıyılarına demir atmıştır. Türkler, 16 Temmuz’a kadar tam 26 gün İzlanda’ya hakim olmuş, 400 esir ve büyük ganimetle 12 Ağustos’ta Cezayir’e dönmüşlerdir.

1625’de Türkler, Bristol Kanalı üzerindeki Lundy adasını ele geçirerek burasını, Kuzey Atlantik’teki 30-40 kadırgadan müteşekkil filolarının üssü haline getirmişlerdir. 1627 Ağustos’undaki, 10 gün içinde 27 İngiliz gemisi, Türkler tarafından zaptedilmiştir.

Kaynak:

Yılmaz Öztuna, Hayat Tarih Mecmuası, sayı 8, Eylül 1967

Türkçe Tarih

Asil Türk milleti…

Önceki yazı

Milli Birlik

Sonraki yazı

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Bir yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla yazı Denizcilik Tarihi