0

Çanakkale Savaşları’nda sayıları küçümsenmeyecek kadar çok olan menkıbesel nitelikteki bu anılar arasında, Dardanos Bataryası’nın, 18 Mart Boğaz Muharebesi’nde daha bir ayrıcalıklı yeri vardır.

Dardanos Bataryası, kıyıdan 400m. mesafede boğaza egemen bir tepenin yakınında çok iyi seçilmiş bir mevziinde yerleştirilmişti. 18 Mart öncesinde gece ve gündüz aralıksız süren muharebelerde, etkin ateşleriyle üstün başarı göstermiş olan batarya, Birleşik Filo’nun adeta korkulu rüyası ve bir numaralı hedefi olmuştu.

Bugüne kadarki muharebelerde, düşman donanma ateşlerinden sadece bir kez isabet alarak hasara uğrayan Dardanos ne üzücüdür ki, kendisine yağdırılan yüzlerce mermiden birinin talihsiz bir rastlantı sonucu bataryanın telefon yerine isabeti, batarya komutanı Üsteğmen Hasan ile Teğmen Mevsuf ve iki erimizin şehit olmasına neden olmuş ve batarya susmuştu.

Ne var ki bu susuş uzun sürmemiş, kutsal nöbeti devralan yeni komutan Yüzbaşı Muhittin, kahraman Mehmetçiklerin olağanüstü çabalarıyla bataryanın üç topu ateşe hazır duruma getirilip, yeniden ateşe başlaması, Birleşik Filo’yu şaşkına çevirmişti. Savaş gemileri, ateşlerini hemen Dardanos’a yöneltmişlerse de onu bir daha susturamadıkları gibi, bu kez ateşini, uğradığı hasarlardan dolayı terkedilmiş durumdaki Irressistible üzerinde toplamayı başaran Dardanos, onun kurtarılmasına fırsat vermeden tahrip etmeyi başarmıştı.

Bu kahraman ve kahraman olduğu kadar da özverili örnekleriyle harp tarihimizdeki ayrıcalıklı yerini alan Dardanos Bataryası’nın, şehitlik rütbelerine ulaşan iki subayının saygın adlarına ithafen “Hasan Mevsuf Bataryası” olarak adlandırılması Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanlığı’nın teklif yazılarıyla Başkomutanlığa önerilmiş ve Başkomutanlık, bu öneriyi yerinde bulduğundan, Dardanos Bataryası, bundan böyle “Hasan Mevsuf Bataryası” olarak harp tarihimizdeki onurlu yerini almıştır.

Kaynak: Çanakkale Savaşlarından Altın Harfler, Mehmet İhsan Gençcan, S. 24,25

Türkçe Tarih

II. Abdülhamid’in salatası

Önceki yazı

Türk kadını ne yapabilir?

Sonraki yazı

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Bir yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla yazı Askeri Tarih