Generic selectors
Sadece birebir eşleşmeler
Başlıkta ara
İçerikte ara
Yazılarda ara
Sayfalarda ara
İtalyan televizyonunda Atatürk’ün Naaşının taşınması
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

16 Kasım’dan 18 Kasım 1938 tarihine kadar ’ün Türk bayrağına sarılı tabutunun, Dolmabahçe Sarayı’nın büyük tören salonunda bir katafalk üzerine yerleştirilerek milletin ziyaretine bırakılmıştır.

19 Kasım 1938 sabahı, Dolmabahçe Sarayı tören salonunda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Ord. Prof. Şerafettin Yaltkaya tarafından ’ün cenaze namazı kılınmıştır.

İtalyan televizyonunun arşivinden çıkan bu görüntülerde ise ’ün tabutunun, aynı gün saat 8.21’de Dolmabahçe Sarayı’ndan top arabasına konularak törenle Sarayburnu rıhtımına uzun bir konvoy halinde taşınmasını görebiliyoruz. Pek çok insanın, Atasının naaşını son defa görebilme arzusuyla bulunduğu binaların çatılarına kadar çıktıklarına şahit olacaksınız.

’ün tabutu rıhtımdan Zafer torpidosuna nakledilmesini ve geminin rıhtımdan ayrılışını izleyebiliyoruz.

Kaynak :

La salma di Kemal Ataturk attraversa la città, 30/11/1938, Archivio Storico Istituto Luce

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Bir olay ve hatıra

“Okul idaresinin aldığı bütün tedbirlere rağmen yatakhanede gizli gizli okuduğumuzu nasıl unutabilirim. Mustafa Kemal bir

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku