İtalyan televizyonunda Atatürk’ün Naaşının taşınması

 

16 Kasım’dan 18 Kasım 1938 tarihine kadar Atatürk’ün Türk bayrağına sarılı tabutunun, Dolmabahçe Sarayı’nın büyük tören salonunda bir katafalk üzerine yerleştirilerek milletin ziyaretine bırakılmıştır.

19 Kasım 1938 sabahı, Dolmabahçe Sarayı tören salonunda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Ord. Prof. Şerafettin Yaltkaya tarafından Atatürk’ün cenaze namazı kılınmıştır.

İtalyan televizyonunun arşivinden çıkan bu görüntülerde ise Atatürk’ün tabutunun, aynı gün saat 8.21’de Dolmabahçe Sarayı’ndan top arabasına konularak törenle Sarayburnu rıhtımına uzun bir konvoy halinde taşınmasını görebiliyoruz. Pek çok insanın, Atasının naaşını son defa görebilme arzusuyla bulunduğu binaların çatılarına kadar çıktıklarına şahit olacaksınız.

Atatürk’ün tabutu rıhtımdan Zafer torpidosuna nakledilmesini ve geminin rıhtımdan ayrılışını izleyebiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

Haber Bültenimize Kaydolun

Türkçe Tarih'in yeni içeriklerinden en önce siz haberdar olun.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Vatan, millet ve Türklük fikirleri

Mustafa Kemal, çok güzel giyinir, çok güzel konuşur, kimseyi kırmaz, terbiyeli bir çocuktu. Doğup büyüdüğü Selanik’in batıyla daha çok bağlantılı bulunması sebebiyle olacak, dikkati çeken fikirleri vardı. Etrafına topladığı arkadaşlarla…

Emil Ludwig’in kaleminden Atatürk

Ankara’ya niçin geldiğimi soruyorsunuz. Önce, büyük kurtarıcınız Cumhurbaşkanı Gazi Hazretleri’ni görmek için geldim. Çünkü zamanımızın hemen bütün devlet adamlarını tanımak isterim. Bundan başka, Birinci Dünya Savaşı sıralarında Türkiye’ye gelmiştim. Dostlarım…