Cevat Çobanlı

Cevat Çobanlı

1870’de İstanbul’da doğdu. 1891’de Harp Okulu’nu bitirdi. Derecesi itibarıyla Harp Akademisi’ne devam hakkı kazandı ve 1894’te Harp Akademisi’ni birincilikle bitirerek kurmay yüzbaşı oldu. 1895’te binbaşılığa, 1898’de yarbaylığa, 1900’de albaylığa, 1901’de tuğgeneralliğe, 1906’da korgeneralliğe yükseldi. 1909’da Tasfiye-i Rüteb Kanunu ile rütbesi tekrar yarbaylığa indirildi. 1910’da albay oldu.

10 Ağustos 1914’te Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanlığına getirildi. 29 Kasım 1914’te tuğgeneral oldu. Çanakkale cephesindeki başarıları nedeniyle Harp Madalyası ve İkinci Rütbeden Kılıçlı Osmanî Nişanı ile ödüllendirildi.

Cevat Paşa, 11 Ağustos 1918’de korgeneral oldu. 3 Kasım 1918’de Genel Karargâh Genelkurmay Başkanlığına, 19 Aralık 1918’de Harbiye Nazırlığına atandı. 14 Mayıs 1919’da ikinci kez Genelkurmay Başkanlığına atandı, Mustafa Kemal Paşa’nın 9. Ordu Müfettişliğine atanmasını destekledi. 16 Mart 1920’de İstanbul’un işgalinde, İngilizler tarafından tutuklanarak Malta’ya sürüldü.  Malta’dan döndükten sonra 15 Ocak 1922’de Anadolu’ya geçti. 21 Ekim 1923’te 3. Ordu Müfettişi oldu ve aynı zamanda milletvekilliğini sürdürdü. 31 Ekim 1924’te Ordu Komutanlığı görevini bırakarak milletvekilliğine devam etti. 25 Aralık 1924’te milletvekilliğinden istifa edince Askeri Şûra üyeliğine atandı. 7 Ocak 1925’te Musul Sorunu ve 28 Kasım 1925’te Irak sınırı için Milletler Cemiyeti’ne giden heyette askeri müşavir olarak bulundu. 28 Nisan 1926’da İstanbul Geçici Generaller Askeri Mahkemesi Başkanlığına atandı, 30 Ağustos 1926’da orgeneralliğe yükseldi. 14 Eylül 1935’te yaş haddinden emekli oldu. 1938’de vefat etti.

Kaynak:

Nusret Baycan, “Orgeneral Cevat Çobanlı”, Atatürk Araştırma Merkezi Dergisi, Cilt:7, Sayı:20, 1991.