Sultanahmet ve Fatih Mitingi

Sultanahmet ve Fatih Mitingi
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
15 Mayıs 1919’da ’in İşgali üzerine Ocağı ve Karakol Cemiyeti tarafından düzenlenen, Trakya-Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin bildirisinin de okunduğu, 23 Mayıs 1919, 30 Mayıs 1919, 10 Ekim 1919 ve son olarak 13 Ocak 1920 tarihlerinde Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleşen protesto mitingleri, halkının işgallere karşı direnişini ortaya koymaktadır.
Fatih Mitingi
Fotoğraflardan ilki tarihinde yapılan yaklaşık 50 bine yakın kişinin katıldığı Fatih Mitingi’dendir. Bugün halen Fatih Belediyesi Başkanlık Binası olarak kullanılan binanın balkonundan Türk bayrakları ve siyah örtüler sarkıtılmış halka buradan hitap edilmiştir. Toplanan kalabalığı gören İngilizler burada taciz uçuşları yaparak toplanan kalabalığı yıldırmak istemiş; ancak mitingler ileriki günlerde daha da yoğun katılımlar ile yapılmaya devam edilmiştir.
Fatih Mitingi
Sultanahmet Mitingi

23 Mayıs 1919 günü gerçekleşen mitingde çekilmiş birkaç fotoğraf paylaşıyoruz. Fotoğraflardan ikisinde mitingde yaptığı tarihi konuşma ile kürsüde Halide Edib Adıvar’ı görüyoruz. Dikkatinizi çektiyse, miting kürsüsü siyah örtüyle kaplıdır ve kürsü önünde Amerikan Başkanı Wilson’un yayınladığı on ikinci prensip yazılıdır. Bir başka fotoğrafta kalabalığın siyah bez üzerinde “Müslüman ölmez ve öldürülemez” yazan bir pankart taşıdığını görüyoruz. Bir diğer fotoğrafta milli şair ve edebiyatçımız Mehmet Emin Yurdakul, mitingin ilk konuşmasını yaparken görülmektedir.

Sultanahmet Mitingi - Halide Edib Adıvar
Sultanahmet Mitingi - Halide Edib Adıvar

Bir diğer fotoğrafta milli şair ve edebiyatçımız Mehmet Emin Yurdakul, mitingin ilk konuşmasını yaparken görülmektedir.

Bu mitinge yaklaşık 200.000 kişinin katılmıştır. İtilaf devletleri İstanbul halkının birlik olarak işgalleri proteste etmelerine engel olmak için, hükûmete baskı uygulayarak, bundan sonra yapılacak mitingleri yasaklatmıştır.

Düşman işgali altında ezilen mukaddes toprağın müdaafasını yapmak üzere toplanan bu kişileri bizlerin unutmaması gerekmektedir.

Kaynakça
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
2014 yılında Türkeli Dergisinde yazarlık yapmaya başlayan yazar, derginin kapanmasıyla birlikte, Türkçe Tarih Dergisi‘ne kuruculuk etmiş ve halen bu dergide yazılarını yayınlamaktadır. Yazar Türkçe Tarih sistemi üzerinde genellikle Milli Mücadele, Atatürk ve Türk Devrimleri üzerine yazılar yazmaktadır. Uzun bir süredir, Rıza Nur ve Hatıratı üzerine araştırmalar yapmakta ve bu çalışmaları ile tanınmaktadır.
Benzer içerikler
Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku