Yükleniyor...

Yazı Hakkında

Yazı Kategorileri
Yayınlanma Tarihi 17 Haziran 2016 - 18:00
Son Düzenlenme Tarihi 17 Haziran 2016 - 13:08
TÜRK SOSYOLOJİSİ'NİN KURUCUSU: "ZİYA GÖKALP"

TÜRK SOSYOLOJİSİ'NİN KURUCUSU: "ZİYA GÖKALP"

Ziya Gökalp (1876-1924) öncelikle Türkiye'yi Sosyoloji ile tanıştıran kişiydi ve ateşli bir Türk Milliyetçisi olarak sosyolojiyi entelektüel bir temel oluşturmada esas aldı.

Bir sosyoloğun görevinin milli kültür unsurlarını ortaya çıkarmak (keşfetmek) olduğu inancını takiben, Türk ailesinin evrimi ile İslam öncesi Türk dini ve devleti üzerine bir dizi çalışmaya girişti. Gökalp'ın modernleşmiş İslam düşüncesine ait teorisi ilahi kaynaklı olmasından ziyade, sosyal kaynaklı uzlaşmaya dayanan ve bundan dolap seküler değişime paralel olarak değişebilen İslam kurallarının bir kısmına yönelikti.

Gökalp, bizzat kendisi, çalışmalarını özgün hale getiren şeyin, Durkheim'in sosyolojik metodu üzerindeki denemelerini Türk medeniyetine uygulamak olduğunu düşünüyordu. Destekleyicileri ise, O'nun kültür ve millet yapısı üzerindeki kavramsallaştırmalarının özgün olduğu ve çalışmalarının
Durkheim geleneğindeki bilimsel sosyolojiyi temsil ettiği konusunda hemfikirdiler; ayrıca, muhalifleri,Gökalp'in baskıcı kolektivist fikirlerle, dogmatik ve tümdengelimci bir zihin yapısına sahip olduğunu vurgularlar. Bunların ötesinde, Gökalp, ateşli bir milliyetçiydi ve öğretilerinin Türkiye'nin modernleşmesi yolunda fikri bir kaynak sağladığına şüphe yoktur.

KAYNAK: ZİYA GÖKALP, Prof. Dr Halil İNALCIK, Bilkent Universitesi, Tarih Böl. Ögr. Üyesi

+1 Beğeni ziyaretçilerin beğenme sayısı

Tüm Zamanlar

Tüm zamanlar görüntülenme
+136
İstatistikler 2019 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştır.