Yükleniyor...

Ümit Doğan

Tarihçi

Yazı Hakkında

Yazı Kategorileri
Yayınlanma Tarihi 02 Nisan 2017 - 17:02
Son Düzenlenme Tarihi 02 Nisan 2018 - 18:59
TOPAL OSMAN AĞA'YI 95. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE SAYGIYLA ANIYORUM

TOPAL OSMAN AĞA'YI 95. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE SAYGIYLA ANIYORUM

ÜMİT DOĞAN

Değerli dostlar, 95 yıl önce bugün sabah saat dokuzdaki TBMM oturumunda konuşan Rauf Orbay, Topal Osman ağanın öldürüldüğünü açıkladı. 95. Ölüm yıldönümünde bu büyük kahramanı saygıyla anıyorum.

Topal Osman konusu cumhuriyet tarihinin en tartışmalı konularının başında geliyor. Bazı takipçilerimin bile konuya uzak olduğunu görmekteyim. Bu gayet doğal, çünkü bu konu Atatürk düşmanları tarafından yıllarca istismar edildi. İnternet ortamındaki bilgi kirliliği de cabası.

Konuyla ilgili yıllar boyunca söylenenler şu yöndeydi: "Atatürk'ün kendisine muhalif olan Trabzon mebusu Ali Şükrü beyi Giresunlu Topal Osman ağaya öldürttüğü, daha sonra iz bırakmamak için Topal Osman ağayı da öldürtmek istediği, bunu haber alan Osman ağanın Atatürk'ü öldürmek üzere Çankaya Köşk'ünü bastığı, bu sırada Atatürk'ün canını kurtarmak için çarşaf giyip kadın kılığında kaçtığı vs vs." Ali Şükrü bey öldürüldü, ancak yukarıda bahsi geçen olayların hiç birisi öyle anlatıldığı değil...

Ali Şükrü bey cinayeti Topal Osman'ın üzerine yıkıldı. Onun Atatürk'ün canına kast ettiği büyük bir iftira, heleki Atatürk'ün çarşaf giyip kaçtığı iddiası tam fiyasko.

Bütün bunları Topal Osman kitabımda delil ve analizlerle ispat ettim. Sizlerden ricam konu ile bilgi sahibi olmak ve bilmeyenleri aydınlatmak için okuyalım, okutalım.
Hem Atatürk'ümüze, hem onun kahraman muhafızı Topal Osman ağaya atılan iftiralara seyirci kalmayalım.

Altıncı baskısını yapan bu kitap, önemini ilk günkü gibi koruyor.

+1 Beğeni ziyaretçilerin beğenme sayısı

Tüm Zamanlar

Tüm zamanlar görüntülenme
+8
İstatistikler 2019 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştır.