Yükleniyor...

Tarihçi

Bot/Robot

Yazı Hakkında

Yazı Kategorileri
Yayınlanma Tarihi 11 Ekim 2017 - 19:02
Son Düzenlenme Tarihi 11 Ekim 2017 - 19:02
ŞÜKUFE NİHAL'IN KABRİ

ŞÜKUFE NİHAL'IN KABRİ

HASENE ILGAZ

İçli ve düşündürücü şiirleriyle edebiyatımızda yer alan Şükufe Nihal'in şiirlerini bugün de okudukça onun içten gelen coşkunluğunu hatırlıyor ve yaşatıyoruz.

Onunla arkadaşlığımız pek eskidir. Müşterek dostlarımız vardır. Bunların çoğu yazardı. Ara sıra bir araya gelebilmek için ziyaret programları hazırlar; ne zaman ve hangimizin evinde toplanacağımızı plânlardık. Bu toplantılardaki onun mutlu gözlerini bugün gibi yaşıyor ve unutamıyoruz. O arkadaş canlısıydı. Yalnızlığı hiç sevmezdi. Aradığı, beklediği bir şey vardı. Fakat bunu hiç kimseye açıklamış değildi. Bu ortam meslekte mi, dostlukta mı, evlilik hayatında mı, şiirde mi, yazılarında mı, keşfetmiş değildik.

O günkü kuşağın ileri şahsiyetleri onun arkadaşı, dostuydu. Hayranları pek çoktu. Hatta onu mutlu etmek isteyenler bunu vazife olarak üzerlerine almışlardı. Kim ne yaparsa yapsın o yalnız ve kararsızdı. Mutluluk ondan kaçıyordu.

Bu ne acı bir yaşantı idi. Onu gerçekten ürküten bir sıkıntı sezinliyorduk. Son günlerini geçirdiği İstanbul Huzurevi'nde bunu hepimiz anlamıştık.

Bu sevgili dostumuzu 1973 yılı eylül ayının 23'ünde kaybettik. Şaşırmıştık. Bu kadar yakın bir ölümü beklemiyorduk. Nihayet onu çok sevdiği Aşiyan Mezarlığı’nın yola en yakın bir yerini seçerek gömülmesi için yetkililere rica etmiştik.

Bu hizmet işte orada bu kadarla kaldı. Onun mezarını, yüzlerce öğrencisinden, beş kişi dışında, şiirlerini okuyanlardan, yazılarını inceleyenlerden kimse ziyaret etmedi. Çünkü başucuna küçük bir mermer konmadı. Bu mermere adı bile yazılmadı; ihmal denilen bu başa çıkılmaz alışkanlık bütün iyi düşüncelere, arzulara baskı yaptı. Mezarın toprakları çöktü, hatta yeri kayboldu.

Şükufe Nihal'in mutsuzluğu onu mezarlıkta da bulmuştu. Bu perişan hal "hayatta mutlu olamadım" derken bilmem mezarı için de bunu düşünmüş müydü? Bugün bu mezar bizlere haykırıyor: “Burada eğitimci, şair, yazar Şükufe Nihal yatıyor. Ziyaretinizi bekliyor. Onu unutmayınız. Bu hepinizin ve hepimizin Vazifesidir.”

OKUDUKLARIM GÖRDÜKLERİM YAZDIKLARIM, HASENE ILGAZ, TÜRK ŞEHİTLİKLERİ İMAR VAKFI YAYINLARI, 2011, S. 45

+1 Beğeni ziyaretçilerin beğenme sayısı

Tüm Zamanlar

Tüm zamanlar görüntülenme
+2
İstatistikler 2019 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştır.