Yükleniyor...

Yazı Hakkında

Yayınlanma Tarihi 22 Haziran 2016 - 13:00
Son Düzenlenme Tarihi 21 Haziran 2016 - 22:50
ŞEHİT AĞACI'NIN YAPILIŞ ÖYKÜSÜ

ŞEHİT AĞACI'NIN YAPILIŞ ÖYKÜSÜ

Ağacı yapan heykeltıraş Dr Derviş Özer, başından geçen bir olayın ardından anıtı yapmaya karar verdiğini belirterek, şöyle anlatıyor:

“Yaklaşık 12 yıl önce ailemle tatile giderken Afyonkarahisar yakınlarında bir sabah vakti mola verdik. Mola verdiğimiz çay bahçesine bizden sonra üzerleri perişan, saçları sakalları birbirine karışmış birkaç kişi geldi. Ortalıkta oynayan 3 yaşındaki kızımı onlardan korumak için davrandığımda bu adamların şehit cenazesi taşıyan köylüler olduğunu fark ettim ve işte o zaman kendimden çok utandım. Ben kendi çocuğumu onlardan korurken, onlardan belki de biri çocuğunu bu vatan için feda etmişti.”

Yaşadığı mahcubiyeti gidermek ve vatan için canını verenleri ölümsüzleştirmek adına o günden itibaren çalışmaya başladığını ifade eden Özer, şöyle dedi:

“Türkiye'nin ilk ağaçtan 'şehitler anıtını' yapmaya karar vermemin ardından 1980'den beri terörle mücadelede şehit olan askerlerin bilgilerine ulaştım. Daha sonra bu bilgileri paslanmaz kromdan künyelere basmaya başladım. 6 bin şehidimizin künyelerini bir yılda tamamladım.”

+1 Beğeni ziyaretçilerin beğenme sayısı

Tüm Zamanlar

Tüm zamanlar görüntülenme
+1
İstatistikler 2019 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştır.