Yükleniyor...

Yazı Hakkında

Yayınlanma Tarihi 13 Eylül 2015 - 10:22
Son Düzenlenme Tarihi 09 Temmuz 2016 - 18:55
Reform ve Reform Hareketleri-I

Reform ve Reform Hareketleri-I

Reform, 15. ve 17. yüzyıl boyunca tüm Avrupa’yı etkileyen Katolik Kilisesi ne karşı yapılmış dinsel bir harekettir

Katolik kilisesinin aşırı zenginleşmesi ve yozlaşması, siyasetle ve dünyasal etkinliklerle daha fazla ilgilenmeye başlaması birçok din adamının tepkisini çekmiş ve reform hareketlerine yol açmıştır. Reform hareketleri önce Almanya’da sonrasında ise Fransa, İngiltere ve Kuzey Avrupa ülkelerinde de etkili olur. Bu reform hareketi Hristiyanlığın yeni ve büyük 3 mezhebinden Protestanlığın oluşmasını sağlamıştır.

Başarılı Reform hareketi ilk defa Almanya’da Martin Luther ile başladı. Bunun nedeni de Almanya’nın birleşmesinden önce birçok bağımsız devletin olmasından dolayı özgür bir ortamın bulunmasındandır. 31 Ekim 1517de Martin Luther Almanya’nın şehrinde bir kilisenin kapısına 95 maddeden oluşan protesto metnini astı ve Protestan Reformu hareketini resmen başlattı.

Luther bu metni hazırlarken daha önce reform hareketine girişmiş olan ve gibi isimlerin görüşlerinden etkilenmişti. İncilin farklı dillere çevrilmesi ve matbaanın bulunup halk tarafından da okunabilir hale gelmesiyle, insanlar kilisenin doktrinlerinin yanlış ve yobaz olduğunu düşünmeye başlamıştı. Martin Luther astığı protesto metninde özellikle endüljans a karşı çıkar.

Görüntüde halkın haklarını savunan Luther, halkın da desteğini alarak Protestanlığın temellerini atar. Martin Luther bunun yüzünden Papa tarafından aforoz edildi. Afaroznameyi halk önünde yaktığı için, Martin Luther ölüm cezasına çarptırıldı. Alman imparatoru Şarlken, Luther’i ve taraftarlarını 1529’da protesto ettiği için Almanya’da yeni oluşan bu mezhebe Protestanlık denir. Augusburg Antlaşması Protestanlar ve Katolikler arasında mücadeleler Augusburg Antlaşması ile sona erdi (1555).

Fransa’da ise Reform hareketlerini başlatan Jean Calvin’dir. 1598 yılında Kalvenizm ve diğer mezhepler Fransa’da serbest bırakılmıştır. Martin Luther taraflarının resmen tanınmasını sağlamıştır.
Reform ve Reform Hareketleri-II

+1 Beğeni ziyaretçilerin beğenme sayısı

Tüm Zamanlar

Tüm zamanlar görüntülenme
+80
İstatistikler 2019 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştır.