Yükleniyor...

Yazı Hakkında

Yazı Kategorileri
Yayınlanma Tarihi 13 Ocak 2016 - 18:56
Son Düzenlenme Tarihi 03 Ocak 2019 - 21:52
Rauf Denktaş’ın Ankara’daki Zorunlu İkamet Yılları Ve Faaliyetleri (1964-1968)

Rauf Denktaş’ın Ankara’daki Zorunlu İkamet Yılları Ve Faaliyetleri (1964-1968)

Hande EROL, Çankırı Karatekin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, 6(2): 049-070

Rauf Denktaş’ın Ankara yılları, Kıbrıs konusunda Türk hükümetleri ile arasındaki vizyon farklılığını iyice anladığı ve gerek söylemlerinde gerekse
yazdıklarında bunu çekinmeden dile getirdiği bir dönem oldu. Kıbrıs davasının ancak Türkiye’nin birlikteliği, hangi hükümet işbaşında olursa olsun, Türkiye’nin desteğiyle çözüleceğine inanan Denktaş için sürgün yılları “hayatının en zor yılları” olmuştur.

Denktaş, Rumların saldırıları karşında Ada’daki Türk varlığını korumak için Türkiye’nin mutlaka müdahale etmesi gerektiğini savunmuş ve bu düşüncesini Ankara hükümetlerine benimsetmeye çalışmıştır. Teorik olarak bu fikre sıcak bakan Ankara ise, 1964-1968 yılları arasında askeri açıdan yeterli olunmadığı gerekçesi ile bu fikri fiiliyata dökememiştir. Denktaş ile Ankara ilişkileri, Türkiye’deki iktidar ve uluslararası konjonktürün dinamiklerine göre değişiklik göstermiştir. Türk hükümetleri hem kendi ideolojilerine hem de uluslararası koşullara göre değişiklik (nispi oranda) gösteren politikalarını Denktaş’a uygulatmak istemişler, Denktaş da böylece Türkiye’deki askeri-sivil bürokrasinin Kıbrıs’taki uygulayıcı aktörü durumuna gelmiştir. Türkiye’deki askeri-sivil bürokrasi arasında nasıl denge politikası takip ettiğini Denktaş şöyle açıklar:

“ Türkiye’de hariciyede ve askerde iki ekol var. Bunlardan bir tanesi, Denktaş’ın müdafaa ettiği şekilde halledilebilir derken, diğeri; Kıbrıs meselesi üzerimizde büyük bir kambur, bitmesi lazım diyor. Ben bu iki ekol arasında devamlı surette bir denge kurarak, fazla taviz vermeksizin bu davayı yürütme görevini üstlendim. Derhal anlaşma yap dediklerinde ve o anlaşma yapılamayacak bir anlaşma ise zaman kazanmaya çalıştım ve anlaşma yapılsaydı çok şey kaybederdik” diyen ekol kendini kabul ettirmeye kadar bekledim.”

Tamamını okumak için: Rauf Denktaş’ın Ankara’daki Zorunlu İkamet Yılları Ve Faaliyetleri (1964- 1968)

+1 Beğeni ziyaretçilerin beğenme sayısı

Tüm Zamanlar

Tüm zamanlar görüntülenme
+3
İstatistikler 2019 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştır.