Yükleniyor...

Yazı Hakkında

Yayınlanma Tarihi 21 Ağustos 2015 - 17:45
Son Düzenlenme Tarihi 03 Ocak 2019 - 21:52
Panslavizm

Panslavizm

Panslavizm, Rusya’nın, özellikle Çarlık döneminde uyguladığı, Slav ırkından olanları kendi hâkimiyeti altında bir devlet halinde toplama siyasetidir. İlk kez 1826 yılında J.Herkel tarafından kullanıldı. Pangermenizmden etkilenen Panislavizmin çıkışının temelinde Kırım Savaşı’nın ardından daha belirgin hale gelen Avrupa karşıtlığı yer almaktadır.

Doğu Avrupa ile Orta Avrupa’nın orta kesimindeki çeşitli slav halkları arasında ortak kültürel ve siyasal hedefler doğrultusunda birlik sağlamaya çalışan hareket 19. yüzyılın ilk yarısında Batı ve Güney Slav halklarının ulusal kimlik arayışı, bilim adamları, aydınlar ve şairler arasında başladı.

[caption id="attachment_7386" align="aligncenter" width="300"]Slav devletler Slav devletler[/caption]

İlk Panslavistler, Slav halkları arasında şarkılarını, türkülerini, şiirlerini inceleyerek Slav birliğini sağlamak istiyorlardı. Bu tür çalışmaların yapıldığı Prag, Slav tarihi ve filoloji araştırmalarında ilk panslav merkezi oldu.

Panslavizm hareketi çok geçmeden siyasal içerik kazandı. 1848′de Avusturya-Macaristan’ın ayaklanmalarla sardıldığı bir sırada Çek tarihçi Frantisek Palacky Prag’da bir kongre topladı. Avusturya yönetimindeki tüm Slav milliyetlerinden oluşan temsilcilerin katıldığı kongrede; Merkezi monarşik yapıya son vermek ve Habsburg hanedanı altında eşit haklardan oluşan demokratik bir federasyon yaratmak için eşgüdüm sağlanmalıdır şeklinde karar alındı. Kongreden bir pratik bir sonuç çıkmamasına karşın canlılığını koruyan hareket 1860′larda özellikle Rusya’da yaygınlaştı.

+1 Beğeni ziyaretçilerin beğenme sayısı

Tüm Zamanlar

Tüm zamanlar görüntülenme
+65
İstatistikler 2019 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştır.